Sosyal Medya

Türkiye Ekonomisi

Aralık verileri zayıf toparlanmaya işaret ediyor

Genel olarak açıklanan her iki veri de, Türkiye ekonomisinde 2019 son çeyrekte toparlamanın zayıf bir ivme ile tökezleyerek de olsa devam ettiğini gösteriyor.  Mevcut seyir şimdilik 2020'de yüxde 5 büyüme ile uyumlu görünmüyor. 

Aralık verileri zayıf toparlanmaya işaret ediyor

Merkez Bankası aralık ayı imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı verilerini açıkladı. Buna göre aralık ayında kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,2 puanlık düştü ve yüzde 77 oldu. Geçtiğimiz yılın aynı ayında bu oran yüzde 74,1 seviyesindeydi.

Ancak, mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise (KKO-MA) bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 76,9’a ulaştı. Yatırım malları bu artışın sürükleyicisi olması açısından olumlu bir gelişme.

Diğer yandan, aralık ayı REEL KESİM GÜVEN ENDEKSİ, (RKGE) bir önceki aya göre 1,6 puan artarak 103,6 seviyesinde gerçekleşti. Mevcut toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı, genel gidişat ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Genel olarak açıklanan her iki veri de, Türkiye ekonomisinde 2019 son çeyrekte toparlamanın zayıf bir ivme ile tökezleyerek de olsa devam ettiğini gösteriyor.  Mevcut seyir şimdilik 2020’de yüzde 5 büyüme ile uyumlu görünmüyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler