Sosyal Medya

Güncel

Bloomberg:  Halkbank’a ne kadar ceza gelebilir?

Bloomberg’in hukuk haberleri birimi de Halkbank’ın suçlu bulunması durumunda mahkemenin karar kılacağı mali ceza hakkında ürkütücü bir öngörüde bulundu

Bloomberg:  Halkbank’a ne kadar ceza gelebilir?

 

Bloomberg haber sitesi “U.S. Charges Against Turkish Lender Risks Hurting Other Banks” (Halkbank’a açılan ABD davası diğer bankaları  da incitebilir) başlıklı incelemesinde Halkbank’a Manhattan’da (New York Eyaleti) açılan federal davanın diğer Türk  bankalarının dış fonlama maliyetlerini de yükseltebileceği görüşünü öne sürdü. Ek olarak Bloomberg’in hukuk haberleri birimi de Halkbank’ın suçlu bulunması durumunda mahkemenin karar kılacağı mali ceza hakkında ürkütücü bir öngörüde bulundu.

 

Habere göre, Halbank Manhattan’da hakkında ileri sürülen İran yaptırımlarını delme ve para aklama suçlarını reddetti. Halkbank davası zaten Barış Pınarı, yaptırımlar ve Başkan Erdoğan’ın mal varlığına araştırma istenmesi gibi ihtilaflar yüzünden gerilen Türk-ABD ilişkilerini daha da tahrip edebilir.

Londra merkezli  Wallbrook Advisory Ltd partneri Jonathan Friedman “Türkiye yüksek bir  hukuki risk taşımaya başladı” yorumunu yaptı. “Türk bankaları açısından risk, böyle durumlarda global ticari bankaların hukuk birimlerinin banka bazında değil ülke bazında kredi limitleri saptamaları”. Yani, hukuki problem sadece Halkbank’a mahsus olsa da, X bankasının hukuk birimi sendikasyon ve tahvil birimlerine tüm Türk bankalarına açılan kredi limitini  daraltmalarını önerebilir.

Habere göre, yabancı finansal yatırımcılar bu sene $2.2 milyar değerinde TL cinsinden mali varlık satışı yaparken, TL de Gelişmekte Olan Piyasalar içinde Arjantin pezosundan sorna dolara karşı en kötü performans gösteren para birimi.

 

Bloomberg Intelligence’tan  kıdemli hukuk uzmanı  Elliott Stein “Eğer Türkiye Halkbank konusunda uzlaşmaya gitseydi, ödeyeceği tazminat bir kaç milyar $’da kalabilirdi. Fakat, dava açıldıktan sonra ödenecek ceza veya tazminat 2014 davasında BNP Paribas’ın ödediği $8.9 milyarı aşabilir” yorumunda bulundu.

Türk bankaları önümüzdeki 12 ayda $83.7 milyar dış borç ödemesi gerçekleştirecekler. Yine Friedman’a göre, Halkbank davası bu bankaların ödeyeceği dış borç faizlerini yükseltecek. Özellikle Ziraat ve Vakıfbank Halkbank davasından etkilenen bankalar olabilir.

 

FÖŞ anlattı:   Döviz ve Faiz Yükselecek

 

Moody’s Halkbank’ı olası bir not indirimi için izlemeye aldı

 

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne atandı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler