Sosyal Medya

Finans

Müjde, batık kredilere talip var

Akşam saatlerinde Reuters’de EBRD, yani Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın bankaların batık kredilerini satın almaya hazır olduğu açıklandı. EBRD Türkiye…

Müjde, batık kredilere talip var

Akşam saatlerinde Reuters’de EBRD, yani Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın bankaların batık kredilerini satın almaya hazır olduğu açıklandı. EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, Türkiye’de sorunlu kredi alanında çalışmaları derinleştirmekle ilgilendiklerini ifade etti. EBRD yatırım yaptığı diğer AB’nin periferindeki ülkelerde de bu tür yatırımlar yapmıştı. Ayrıca, Türkiye’de batık kredileri bankalardan satın alan Hayat Varlık’ın da ortağı.

 

Bloomberg News’a konuşan Tuerkner, “Henüz bir sorunlu kredi aracına (SPV)  veya özel maksatlı kuruluya yatırım yönünde bir teklif almadık. Ancak bunu takip ediyoruz ve eğer yapı bizim ticari ve güçlü bankacılık zorunluluklarımızı karşılar ise devreye girmeye hazırız” ifadelerini kullandı.

 

IFC’nin Türkiye ülke müdürü Arnaut Dupoizat da, Türkiye’nin finans sektöründe sorunlu kredilerin düzenli şekilde yeniden yapılandırılmasını desteklediklerini ifade etti. Dupoizat, sorunlu kredilerin tasfiyesi için özel sektör fonlarını harekete geçirilmesinin bankaların likiditesinin artmasına, yeni krediler ve ekonominin desteklenmesi için sermayenin serbest kalmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Ancak, EBRD ve IFC’nin telaffuz ettiği meblağlar oldukça küçük.  Bloomberg.com’a göre 2019’da TL 10 milyar civarında bir yatırım tasarlanıyor. Halbuki, Mart sonu BDDK verisine göre  banka bilançolarında takipteki, yani tahsil edilemeyen kredilerin tutarı TL106.1 milyar.  Ayrıca yine BDDK banka stres testi projeksiyonlarına göre halen banka portföylerinin %4.2’ne denk gelen bu meblağ, sene sonunda %6’ya kadar çıkacak, yani kredi hacmi değişmese de TL150 milyarı aşacak.

 

 

 

 

 

YORUM:  Yetmez ama evet

Borsa’da bu haber üzerine bankacılık sektörü hisseleri coştu. Fakat, haberin detayları fazla umut vaad etmiyor. Bankalar sürekli varlık satışı yapar, ve son 1.5 yılda TL1 değerinde bir varlığı 5-10 kuruş arasında fiyatlarda devrettiler.   Devredilen kredilerin çoğu tüketici kredisi olduğu için teminatı zayıf. Eğer kurumsal krediler EBRD ve IFC’ye satılacaksa, bunların teminatı olarak fabrika ve toprak-bina var ki yeniden satış değeri çok daha yüksek olur. Yine de İspanya ve İrlanda’da örnekler bu varlıkların satış esnasında en az %50  değer kaybettiğini gösteriyor.

Son olarak da, S&P ve Dünya Bankası yorumlarına göre, Türkiye’de “sorunlu” yani yakında batık statüsüne düşmesi muhtemel kredilerin oranı %4-6’dan çok daha yüksek.

 

Yine de, hükümetin kamu bankalarını yeniden sermayelendireceği söylentileri yanında, EBRD ve IFC’nin de batık krediler için ikincil pazar yaratmaya hazır olması bankacılık sistemi için iyimser bir gelişme. Bu sayede, bankalar gerçek batıklarını itiraf edip, yeniden sermayelendirme aşamasına geçebilir. Bu senaryoda halen  defter değerinin çok altında işlem gören banka hisse fiyatlarının yükselmesi de yüksek olasılık.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler