Sosyal Medya

Ekonomi

Bir bu eksikti: Bankalara Hazine ihalelerinde daha çok talep için baskı

Yatırımcılar, büyüyen bütçe açığını tasarruf yaparak kontrol etmek yerine, Türkiye’de hükümetin artan oranda bankalara baskı yaparak doğrudan faizleri etkilemeye çalıştığını vurguluyor.

Bir bu eksikti: Bankalara Hazine ihalelerinde daha çok talep için baskı

Bloomberg’ün haberine göre Hazine ihalelerinde daha fazla devlet tahvili almak için yerel bankalara baskı yapılıyor.

AKP hükümetinin giderek artan müdahaleci yaklaşımlarında en son haber, Türk makamlarının, ülkenin bazı önde gelen bankalarından hükümetin borçlanma programına destek istedikleri. Konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip üç kişiye göre, bankalardan, piyasa yapıcıları olarak rollerinde ihtiyaç duyduklarından daha fazla tahvil teklif etmeleri istendi.

Bu istek temelinde, Türkiye’nin bütçe açığını genişleten borçlanma maliyetlerinin geçen yıldan bu yana yükselen faizlerle beraber son on yıl içinde en yüksek seviyeye yükselmesinden kaynaklanıyor.  Türk tahvillerinin yabancı satış baskısı altında olması da bir diğer neden.

Yatırımcılar, büyüyen bütçe açığını tasarruf yaparak kontrol etmek yerine, Türkiye’de hükümetin artan oranda bankalara baskı yaparak doğrudan faizleri etkilemeye çalıştığını vurguluyor.

Geçen yıl, Hazine borçlanma ihtiyacını karşılarken, uzun vadeli lira bazlı tahvillerinin arzını azaltmaya başlamıştı. Borçlanma ihtiyacı yüksek olmasına karşın bu hareket, gösterge tahvilin piyasada likiditesini de önemli oranda düşmesiyle sonuçlanmıştı. Hükümet ayrıca devlet bankalarını ucuz kredi vermeye zorlarken, kamu bankalarının karlarını da zedelemişti.

Türkiye’nin yıllık bütçe açığı, Nisan’da 100 milyar liranın (16.5 milyar $) üzerine çıkarak tarihi bir rekor kırmıştı. Durum bu olunca da hükümetin borçlanma ihtiyacı artıyor. Hazine’nin haziran ayında 11 milyar, temmuzda 19,5 milyar lira tutarunda borçlanması planlanıyor. Bu seviyeler de şubat ayından bu yana en yüksek aylık borçlanma ihtiyaçları.

Bloomberg haberi hakkında yetkililer ise yorum yapmaktan kaçınmaktalar.

Daha yüksek faiz

Bankaların devlet tahvili ihalelerine katılmalarını istemesi Hazine açısından çok nadir bir durum değil. Ancak, bu sefer bu çağrının çok üst düzeyden doğrudan gelmesi dikkat çekici.

Bankaların talebi dikkate alıp almadığı belli değil, ancak ihale detayları bazı ipuçları veriyor: 14 Mayıs’ta satılan iki yıllık devlet tahvili için sunulan ortalama basit faiz % 24.2 idi; önceki günkü kapanışın neredeyse 150 baz puan altında. İhalede kabul edilen ortalama faiz % 23,9 olurken, ikinci el piyasada aynı tahvilin faizi şaşırtıcı olmayan şekilde % 24,6’ya yükseldi.

İki yıllık yerel para cinsinden borcun getirisi bu yıl 650 baz puan artarak böylece sekiz ayın en yüksek seviyesi olan% 26.2 seviyesine ulaştı.

Hazine verilerine göre, mayıs ayında 14.6 milyar lira olan toplam borçlanma, 15,9 milyar liralık bir hükümet hedefinin biraz altındaydı. Hazine, 13 Mayıs ve 14 Mayıs’taki dört ayrı tahvil ihalesinde borç verene 6.8 milyar lira, rekabetçi olmayan satışlar yoluyla da 7.8 milyar liraya sattı.

Yabancı Çıkışta

Yerel para cinsinden tahvil piyasasında stresin artmasına neden, Haziran ayında İstanbul’da belediye seçimlerinin tekrarlanacak olması yanında Türkiye’nin Rus yapımı füze savunma sistemi satın alması üzerine ABD-Türkiye ilişkilerinde artması beklenen gerginliğin yarattığı politik belirsizlikler.

Yabancı yatırımcıların bu yıl 2.6 milyar dolardan fazla devlet tahvili sattıklarını belirten merkez bankası verilerine göre, pazardaki payları% 13 gibi düşük bir oranla rekor seviyede. 2013’teki zirvede, bu pay% 28 düzeyindeydi.

Hükümetin Mart ayında, yerel seçimden hemen önce lirayı baskı altında tutarak değer kaybetmesini engelemek için yabancı yatırımcıları Londra swap piyasasında üç gün boyunca kilitlemeleri unutulmuş değil. Satışları hızlandıran faktörler arasında para politikasının belirsizliğine yönelik endişeler de yer almakta.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler