Sosyal Medya

Para-banka-finans

TSMC’nin ilk çeyrek karı beklentileri geride bıraktı

Tayvanlı ünlü çip üretim şirketi TSMC, özellikle yapay zeka uygulamalarında kullanılan gelişmiş çiplere yönelik güçlü talebin devam etmesi sayesinde 2024’ün…

TSMC’nin ilk çeyrek karı beklentileri geride bıraktı

Tayvanlı ünlü çip üretim şirketi TSMC, özellikle yapay zeka uygulamalarında kullanılan gelişmiş çiplere yönelik güçlü talebin devam etmesi sayesinde 2024’ün ilk çeyreğinde beklentileri aşan gelir ve kar açıkladı.

 

Dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC’nin 2024 yılı ilk çeyreği için net geliri, geçen yıla göre yüzde 16,5 artışla 592,64 milyar Yeni Tayvan doları (18,87 milyar dolar) oldu. Araştırma şirketleri firmanın 582,94 milyar yeni Tayvan doları gelir elde etmesini bekliyorlardı. Şirketin aynı dönemdeki karı ise yüzde 8,9 yükseldi ve beklentileri aşarak 225,49 milyar yeni Tayvan dolarına ulaştı.

Dünyanın en büyük gelişmiş işlemci üreticisi olan TSMC’nin müşterileri arasında Nvidia ve Apple gibi şirketler yer alıyor. ChatGPT gibi sohbet robotlarının yaygınlaşmasının yol açtığı yapay zeka çiplerine yönelik güçlü talep, TSMC’nin hisselerinin son bir yılda yüzde 56 oranında artmasına neden oldu.

Araştırma şirketi Counterpoint Research’ün direktör yardımcısı Brady Wang, 3 nanometrelik çip teknolojisine geçiş gibi gelişmiş çip geliştirmeye odaklanmanın da TSMC için uzun vadeli büyümeyi yönlendiren başka bir faktör olduğunu söyledi. Wang “TSMC, temel sektör trendlerine dayalı güçlü performans için iyi bir konumda. Özellikle yapay zeka uygulamalarında kullanılan gelişmiş çiplere olan talebin devam etmesi, hem kısa hem de uzun vadede olumlu bir işaret” dedi.

TSMC şu anda 3 nanometrelik çipler üretiyor ve 2025 yılında 2 nanometrelik çiplerin seri üretimine başlamayı planlıyor. Genellikle daha küçük bir nanometre boyutu, daha güçlü ve verimli çipler sağlıyor.

 

 

 

 

bigpara.hurriyet.com.tr / Ekonomi Servisi

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler