Sosyal Medya

Şirketler

Rekabet Kurulu’ndan iki gıda şirketine soruşturma! Electrolux’e ise para cezası!

Rekabet Kurulu, Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketi ve Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

Rekabet Kurulu’ndan iki gıda şirketine soruşturma! Electrolux’e ise para cezası!

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketinin ve Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketinin alıcılarının yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen önaraştırma karara bağlandı.

Foreks’in bildirdiğine göre, önaraştırmada elde edilen bilgileri, belgeleri ve yapılan tespitleri 04.01.2024 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Bağdat Pazarlama Ticaret ve Limited Şirketi ve Deva Baharatları Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasına, 24-01/5-M sayı ile karar verdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.”

ELECTROLUX’E İDARİ PARA CEZASI

Rekabet Kurulu, Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’ye 27,5 milyon TL idari para cezası verdi.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Electrolux’ün, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurulunca dosyanın 18.01.2024 tarihinde müzakeresi sonucunda; Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ ‘nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla söz konusu teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Açıklamada şöyle şu ifadeler yer aldı:

“Electrolux Dayanıklı Tüketim Mamülleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin, yeniden satıcıların satış fiyatlarını tespit etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine,

Bu nedenle soruşturma tarafı teşebbüse aynı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ile Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ile üçüncü fıkrasının (b) bendi ve 6. maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 2022 yılı gayrisafi gelirinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 27.475.570,39-TL idari para cezası verilmesine gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler