Sosyal Medya

Ekonomi

MASAK tespit etti Halkbank yalanladı: Suç örgütlerine kredi verilmedi

MASAK raporunda Halkbank’ın Kaplan’ın örgütüne ait şirketlere kredi verdiğini tespit etti. Halkbank ise kredi verdiği iddialarını yalanladı. BirGün gazetesi yazarı…

MASAK tespit etti Halkbank yalanladı: Suç örgütlerine kredi verilmedi
MASAK raporunda Halkbank’ın Kaplan’ın örgütüne ait şirketlere kredi verdiğini tespit etti. Halkbank ise kredi verdiği iddialarını yalanladı.

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan, Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) raporunda, Halkbank’ın Kaplan’ın örgütüne ait şirketlere kredi verdiğini tespit ettiğini yazdı.

Halkbank açıklama yaptı, MASAK raporunu yalanladı

Halkbank, suç örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülen firma ve şahıslara kredi kullandırıldığına dair haber ve söylentilerin tamamıyla gerçeğe aykırı olduğunu duyurdu.

Halkbank’tan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Son günlerde bazı medya yayınlarında ve sosyal medya hesaplarında; Bankamızın mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı olduğu ileri sürülen firma ve şahıslara kredi kullandırdığına dair yer alan haber ve söylentiler, tamamıyla gerçeğe aykırı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, kişisel yaklaşım ve yorumlara dayalı niteliktedir.”

Halkbank’ın “kredilerin, tahsis, teminatlanma ve kullandırımlarında” Bankacılık Kanununa ve buna bağlı düzenlemelere uygun olarak hareket ettiği, mevzuata aykırı olarak suç örgütüyle bağlantılı hiçbir firma veya şahsa kredi kullandırılmasının söz konusu dahi olmadığı aktarılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte haksız haber ve yorumların yapılması, Bankacılık Kanunu’nun “İtibarın Korunması” başlıklı 74. madde hükümlerine aykırılık teşkil etmekte olup haksız haber ve yorum yapanlar hakkında yasal haklarımız kullanılacaktır. Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunulur.”

Ne olmuştu?

Ayhan Bora Kaplan soruşturması kapsamında hazırlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) hazırladığı raporda, kara para aklamak için kullanılan 50 şirketin mercek altına alındığı ve Halkbank’ın bu şirketlere 550 milyon TL kredi verdiği ortaya çıkmıştı.

BirGün yazarı Timur Soykan, MASAK raporunu yazdığı köşesinde şunları kaydetmişti:

“MASAK raporunda Halkbank’ın bu şirkete kredi yağdırdığı bir tablo ile anlatıldı. 2021-2022 yıllarında 25 kredi verilmiş. Kamu bankasından, yani halkın bankasından mafyanın şirketine verilen toplam kredi miktarı: 480 milyon 515 bin TL. Halkbank, mafyanın kara parasının aklandığı Ayyıldız Tünel A.Ş.’ye 1 Haziran 2022 tarihinde tek seferde 150 milyon TL kredi vermiş. Üstelik Ayyıldız Tünel A.Ş., bu kredi karşılığında De Solar 7 Limited Şirketi’nin hisselerini rehin göstermiş.

MASAK, Ayhan Bora Kaplan ile ilgili raporunu hazırlarken Halkbank’tan 150 milyon TL kredi verilirken hisseleri rehin alınan De Solar 7 şirketinin değerleme raporunu istedi. Elbette bir banka, kredi karşılığında kendisine rehin verilen şirketin değerini önceden analiz etmiş olmalıydı. Ancak Halkbank, yurttaşın parasını mafyaya verirken şirket değerleme raporu bile hazırlamamıştı. Sadece şirketin 150 milyon TL’nin çok ama çok altında olan cihaz ve ekipmanlarına dair göstermelik bir rapor kredi dosyasına konulmuştu.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler