Sosyal Medya

Para-banka-finans

Tüketicinin borcu 3 trilyon   TL!

Faiz artırımı tüketici kredisi çılgınlığına çare olmadı. 40 milyon kişi borçlu, Bayram'dan sonra acı günler başlayacak

Tüketicinin borcu 3 trilyon   TL!

Artan hayat pahalılığı ve günden güne azalan alım gücü nedeniyle çıkmaza giren vatandaşın bankalara olan borcu bir yılda yüzde 67,6 arttı.  29 Mart BDDK verilerine göre, toplam kredi kartı ve tüketici kredisi toplamı TL 3 trilyon.  Sürekli yükselen kredi faizleri borcu geri ödemeyi zorlaştıracak.  Bayram öncesi haftada (haftalık)  %2.3 oranında artış gösteren tüketici kredilerinin Bayram’dan sonra hızla yavaşlaması beklenebilir.  Tüketiciler için zor günler TCMB Nisan PPK toplantısında bir kez daha faiz artırırsa başlayacak.

 

BDDK verilerine göre Mart 2023 sonu itibariyle 1 trilyon 849 milyar lira olan tüketici kredileri ve bireysel kredi kartları harcamaları toplamı Mart 2024 sonu itibariyle 3 trilyon 100 milyon liraya yükseldi.

 

Tüketici kredilerinin toplam miktarı 1 trilyon 623 milyar lira olurken, bunun içindeki en büyük payı 1 milyar 86 milyon lira ile ihtiyaç kredileri aldı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde ihtiyaç kredisi miktarı 815 milyar lira seviyesindeydi.

Taşıt kredisi miktarı bir yılda 64 milyar liradan 92.7 milyar liraya çıkarken konut kredilerinin tutarı 391 milyar liradan  444 milyar liraya yükseldi.

 

Bireysel kredi kartı harcamalarının toplam tutarı ise  577 milyar liradan 1 trilyon 376 milyar liraya yükseldi. Bu harcamaların 593 milyar lirası taksitli, 783 milyar lirası ise taksitsiz alışverişten oluştu.

 

40 MİLYON KİŞİ BORÇLU

 

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi mart ayında yayınladığı son verilere göre, Ocak 2024 yılı sonu itibariyle bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2 milyon kişi artarak 40 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 71 bin TL düzeyinde gerçekleşti.

 

 

 

Kaynak:  Vatandaşın bankalara borcu 3 trilyon lirayı aştı, SÖZCÜ

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler