Sosyal Medya

Genel

Uluslararası Adalet Divanı: İsrail soykırımla yargılanacak

Uluslararası Adalet Divanı, soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların “makul seviyede” ispatladığına hükmetti. BM’nin en üst mahkemesi, İsrail’e Gazze’deki…

Uluslararası Adalet Divanı: İsrail soykırımla yargılanacak

Uluslararası Adalet Divanı, soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların “makul seviyede” ispatladığına hükmetti. BM’nin en üst mahkemesi, İsrail’e Gazze’deki savaşında soykırımın doğrudan teşvik edilmesini önlemek ve cezalandırmak için tedbirler almasını emretti. Öte yandan kararda ateşkes talebi yer almadı.

Birleşmiş Milletler’in en üst mahkemesi Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika’nın İsrail’in Gazze’deki savaşına karşı açtığı soykırım davasında talep ettiği hakların en azından bazılarının makul olduğunu söyledi.

Okuma hala devam ederken, mahkeme Gazze’deki Filistinlilerin soykırım eylemlerinden korunma hakkını tanıdığını, Filistinlilerin soykırım sözleşmesi kapsamında korunan bir grup olarak göründüğünü söyledi.

Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) Cuma günkü kararı, davanın temel suçlaması olan soykırımın gerçekleşip gerçekleşmediği konusunu ele almayacak, Güney Afrika tarafından talep edilen acil müdahaleye odaklanacak.

Öte yandan kararda ateşkes talebinin yer almaması dikkat çekti.

Gazze’ye saldırılarda BM Soykırım Sözleşmesi’ni ihlali gerekçesiyle İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açılan davada ihtiyati tedbir talebine dair karar duruşmasında bugün soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların “makul seviyede” ispatladığı kaydedildi.

Uluslararası Adalet Divanı, Gazze’de yaşanan insani trajedinin son derece farkında olduğunu ve can kayıplarından derin endişe duyduğunu bildirdi.

Mahkeme Cuma günü İsrail’e Gazze’deki soykırım eylemlerini önlemek için elinden gelen tüm tedbirleri alması kararını verdi. Mahkeme, İsrail’in güçlerinin soykırım yapmadığından emin olması ve insani durumu iyileştirmek için önlemler alması gerektiğini aktardı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki televizyonda yaptığı konuşmada, Filistin’in Uluslararası Adalet Divanı (UAD) tarafından alınan geçici tedbir kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“UAD yargıçları gerçekleri ve hukuku değerlendirdiler, insanlık ve uluslararası hukuk lehine karar verdiler” diyen El-Maliki, Filistin’in tüm devletlere mahkeme tarafından alınan tedbirlerin “işgalci güç İsrail de dahil olmak üzere” uygulanmasını sağlama çağrısında bulunduğunu sözlerine ekledi.

Hamas yetkilileri ise kararın İsrail’in tecrit edilmesine katkı sağlayacağı yorumunu yaptı.

Güney Afrika da kararı hukukun üstünlüğü açısından “zafer” olarak niteledi.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Tepki Gösterdi

İsrail’in ulusal güvenlikten sorumlu bakanı Itamar Ben-Gvir, alınan kararlara sosyal medya hesabı aracılığıyla tepki gösterdi. Ben-Gvir, kişisel X (eski adıyla Twitter) hesabından, “Lahey mahey” anlamına gelen “Hague Shmague” ifadelerini kullandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise karara tepki göstererek “İsrail’in kendini savunma hakkı var. Bu savaşı sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Bu arada  İsrail’in ulusal hava yolu şirketi El Al, ülke aleyhinde “soykırım” davası açan Güney Afrika’ya mart ayının sonundan itibaren uçuşları askıya almaya karar verdi.

 

 

 

sozcu.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler