Sosyal Medya

Ekonomi

Zorunluluk nedeniyle 24 milyon TL tuvalet tadilatı..

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Dikmen yerleşkesinde yapılan tuvalet tadilatı projesi, 24 milyonluk maliyetiyle kamuoyunda tepkilere neden oldu. Bakanlık tarafından yapılan…

Zorunluluk nedeniyle 24 milyon TL tuvalet tadilatı..

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Dikmen yerleşkesinde yapılan tuvalet tadilatı projesi, 24 milyonluk maliyetiyle kamuoyunda tepkilere neden oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, tadilatın zorunluluk nedeniyle yapıldığı ve tasarruf tedbirlerinin hassasiyetle takip edildiği belirtildi.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Dikmen yerleşkesindeki tuvaletleri 24 milyon liraya yenileme kararı, kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, tadilatın zorunluluk nedeniyle yapıldığı ve mekanik tesisatların da yenileneceği belirtildi.

Ancak, bu projenin maliyeti, özellikle de bakanlığın kamuda tasarruf tedbirleri açıkladığı bir dönemde gündeme gelmesi nedeniyle büyük tartışmalara yol açtı.

Konuyla ilgili Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlığımızın bir yandan tasarruf tedbirlerini açıklarken bir yandan da Tasarruf Genelgesi’ne uymadığı gibi gerçek dışı haberlerle algı oluşturmak istendiği görülmektedir. Bu çerçevede aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri olmuştur. 17 Mayıs 2024 tarihinde yayımlanan Tasarruf Tedbirleri konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle tüm kamu kurumları kapsama alınmış, birçok alana ilişkin kurallar belirlenmiştir. Genelgenin uygulanması konusunda kurumlarımız tarafından gerekli tedbirler alınmakta ve uygulama takip edilmektedir. Ayrıca Bakanlığımızca oluşturulan bilgi sistemlerine kurumlarca veri girişleri yapılmaktadır. Genelge’nin temel amacı kamuda verimliliği artırarak tasarruf sağlamaktır. Bu yaklaşımla kamuda deprem riski hariç, yeni hizmet binası satın alınması, kiralanması ve yaptırılmasına izin verilmemektedir” denildi.

Açıklamada mevcut binaların ekonomik ömrünü uzatacak bakım onarımların yapılmasının hizmetin devamı için gerekli ve verimlilik anlayışıyla uyumlu olduğu belirtilerek, “Dolayısıyla binaların ömrünü uzatacak bakım onarım Tasarruf Genelgesi’nin kapsamı dışındadır. 1985 yılında faaliyete geçen Bakanlığımızın Dikmen yerleşkesindeki tuvalet ve müştemilat tesisatların artık hizmet veremeyecek duruma gelmeleri nedeniyle bakım onarımın yapılması zorunlu hale gelmiştir. Bu tarz çarpıtma haberlerle, Tasarruf Genelgesi sabote edilmeye çalışılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki Genelge’nin uygulanması gerek kurumlarımızca gerekse Bakanlığımızca hassasiyetle takip edilmeye devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler