Sosyal Medya

Döviz

ve Türkiye gri listeden çıktı

Mali Eylem Görev Grubu (FATF), Türkiye’nin “gri listeden” çıkarıldığını açıkladı. FATF, bugün Singapur’da düzenlediği genel kurul toplantısının ardından Türkiye’nin “gri…

ve Türkiye gri listeden çıktı

Mali Eylem Görev Grubu (FATF), Türkiye’nin “gri listeden” çıkarıldığını açıkladı.

FATF, bugün Singapur’da düzenlediği genel kurul toplantısının ardından Türkiye’nin “gri listeden” çıkarıldığını duyurdu.

FATF, Türkiye’yi gri listeden çıkardığına dair resmi açıklama yapmadan önce Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Başardık” paylaşımını yaptı.

Singapur’da bulunan Bakan Şimşek, Türkiye’nin FATF’ın gri listesindeki durumunun da ele alınacağı toplantıda konuşma yapacaktı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) araştırmaları, gri listeye alınmanın yabancı bankalar ve yatırımcılarla olan ilişkilerin gerilemesine sebep olduğunu gösteriyor.

Gri Liste’den çıkma kararı neleri değiştirecek?

Uluslararası yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyor.

Gri listeden çıkış halinde bu fonların Türkiye’ye yatırım yapabilmeleri mümkün olacak.

Ayrıca gri listede yer almanın sınır ötesi işlemlerin kısıtlanması ve kredi alınmasını zorlaştırıcı etkileri de bulunuyor.

FATF nedir?

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF), “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanı” ile mücadelede uluslararası standartlar oluşturmak ve söz konusu standartlarla uyumlu yasal ve kurumsal tedbirlerin alınması ve bu tedbirlerin operasyonel açıdan etkili bir şekilde uygulanmasını teşvik etmek amacıyla 1989 yılında G-7 ülkelerinin (ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada) Paris’te yapılan toplantısında kurulan hükümetler arası bir organizasyondur. FATF’in görev süresi, kuruluşundan itibaren periyodik olarak uzatılırken, 2019 yılının Nisan ayında alınan kararla süresiz hale getirilmiştir. FATF’nin karar mercii olan Genel Kurul yılda üç kez toplanmaktadır.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler