Sosyal Medya

Ekonomi

Memurlar, kamuda tasarruf genelgesini yargıya taşıdı

Kamu-Sen, personel servislerinin kaldırılması, lojman kiralarının artırılması gibi kararlara tepki göstererek tasarruf kararnamesine karşı dava açtı. Memurlar, hükümetin kamuda tasarruf…

Memurlar, kamuda tasarruf genelgesini yargıya taşıdı
Kamu-Sen, personel servislerinin kaldırılması, lojman kiralarının artırılması gibi kararlara tepki göstererek tasarruf kararnamesine karşı dava açtı.

Memurlar, hükümetin kamuda tasarruf paketini yargıya götürdü. Kamu – Sen, lojman kiralarını artıran, servisleri kaldıran, kamuya alınacak personel sayısını sınırlandıran düzenlemelerin iptali istemiyle dava açtı. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre sendikanın itirazları şöyle:

Kamuya yeni personel alımının emekli olan kamu görevlisi sayısı ile sınırlandırılması gözden geçirilmesi gereken bir karardır. Böyle bir karar, önümüzdeki yıllarda artacak nüfusa ve hizmet ihtiyacına paralel olarak kamu çalışanı açığının daha da büyümesine yol açacaktır.

Servis hizmetlerine yönelik olarak alınmış toplusözleşme kararlarının da böyle bir çalışma ile iptal ediliyor olması, sendikacılık ve toplusözleşme ilkelerine aykırı bir durum olarak toplu sözleşmenin özerkliğini yok etmek anlamı taşıyacaktır.

Kamu lojmanları ise nispeten kolaylık yaratmaktadır. Bu kiraların rayiç bedel üzerinden değerlendirilecek olması kamu hizmetlerinin tamamen aksamasına yol açacak, beklenen etkiyi yaratamayacaktır.

Esnek ve kısmi çalışma, bilinen anlamıyla güvencesiz istihdam ve çalışılan süreye bağlı olarak ödenen düşük ücretleri ifade etmektedir. Kamu personel rejiminin, anayasanın 128. maddesine uygun olarak kamu hizmetlerinin asli ve sürekli devlet memurları ve diğer kamu görevlileri eliyle gördürülmesine dayandırılması gerekmektedir.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler