Sosyal Medya

Ekonomi

İPA anketi: İstanbulluların yüzde 44’ü kıt kanaat geçiniyor

İstanbul Planlama Ajansı’nın gerçekleştirdiği ankete göre, İstanbulluların yüzde 44’ü kıt kanaat geçindiğini ifade etti. Aynı ankette katılımcıların yüzde 43’ü ise…

İPA anketi: İstanbulluların yüzde 44’ü kıt kanaat geçiniyor

İstanbul Planlama Ajansı’nın gerçekleştirdiği ankete göre, İstanbulluların yüzde 44’ü kıt kanaat geçindiğini ifade etti. Aynı ankette katılımcıların yüzde 43’ü ise yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüklerini belirtti.

 

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), Nisan 2024’e ilişkin İstanbul Barometresi Araştırması’nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Yapılan ankette, bin İstanbullu ile telefon görüşmesi gerçekleştirilerek ev içi gündemleri ve ekonomik durumları hakkında bilgi alındı.

 

En büyük sorun ekonomi

Ankete katılanların yüzde 44,8’i nisanda ev içinde en çok ekonomik sorunları konuştuğunu belirtti. Ayrıca, katılımcıların yüzde 42,8’i yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadıklarını ifade etti.

Nisan ayında, katılımcıların yüzde 31,6’sı 31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul’un gündemini oluşturduğunu belirtirken, yüzde 31,1’i ekonomik sorunların öncelikli konu olduğunu dile getirdi. Üçüncü sırada ise yüzde 12,9 ile Beşiktaş’ta meydana gelen kaçak tadilat yangınında yaşamını yitiren 29 vatandaşın hayatını kaybetmesi yer aldı.

Ankette, katılımcıların yüzde 44’ünün kıt kanaat geçindiği, yüzde 26,2’sinin Türkiye ekonomisinin iyileşeceğine, yüzde 38,5’inin değişmeyeceğine ve yüzde 35,3’ünün kötüleşeceğine inandığı ortaya çıktı.

Nisan ayında katılımcıların yüzde 43,3’ü yeterli gıdaya ulaşamadığı için porsiyonlarını küçülttüğünü belirtirken, yüzde 42,8’inin yeterli gıdaya ulaşma konusunda endişe yaşadığı ortaya çıktı.

İstanbul’un en büyük üç sorunu ise ankete katılanlara göre ulaşım, ekonomik sorunlar ve sığınmacılar ve mülteciler olarak belirlendi. Nisan ayındaki duygu durumları da değerlendirildiğinde, İstanbulluların ortalama stres seviyesi 6,6, kaygı seviyesi 5,8, yaşam memnuniyeti ise 5 olarak ölçüldü.

 

 

 

 

karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler