Sosyal Medya

Ekonomi

Finansal Hizmetler Güven Endeksi geriledi

Haziran ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 10,8 puan azalış kaydederek 149,5 seviyesinde gerçekleşti. TCMB’den yapılan açıklamaya…

Finansal Hizmetler Güven Endeksi geriledi

Haziran ayında Finansal Hizmetler Güven Endeksi, bir önceki aya göre 10,8 puan azalış kaydederek 149,5 seviyesinde gerçekleşti.

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisi olmak üzere tüm alt endekslerin FHGE’yi azalış yönünde etkilediği görüldü.

Açıklamada şöyle denildi:

“İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla zayıfladığı gözlenmektedir. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin de zayıfladığı görülmektedir.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda istihdamda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin zayıfladığı, gelecek üç ayda istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise bir miktar güçlendiği gözlenmektedir.

2024 yılı Haziran ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, bir önceki aya göre “64 Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” hariç)”,,”65 Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)“ ve “66 Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler“ sektör lerinde sırasıyla 1 0, 8 9 5 ve 21 6 puanlık azalış olduğu gözlenmektedir.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler