Sosyal Medya

Ekonomi

9 AVM’li Forum’a bir yıl konkordato kararı!

Her biri, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve ‘Forum’ adını taşıyan 9 AVM için açılan konkordato davasında karar bugün çıktı...

9 AVM’li Forum’a bir yıl konkordato kararı!

Marmara Forum ve Forum İstanbul dahil 9 dev AVM için açılan konkordato davasında karar bugün çıktı. Ticaret mahkemesi, 600 milyon Euro borcu bulunan ve her yıl milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı ve bin 500 mağazanın faaliyet gösterdiği 9 AVM için 1 yıllık kesin mühlet kararı verdi. Bu kararla birlikte anılan AVM’lere yönelik haciz işlemi yapılamayacak.

Her biri, yılda milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen ve ‘Forum’ adını taşıyan 9 AVM için açılan konkordato davasında karar bugün çıktı. İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davaya, taraf şirketlerin avukatları katıldı.

Duruşma tutanağına göre, konkordato komiser heyetinin hazırladığı rapor geçen 16 Mayıs’ta dosyaya girdi. Forum AVM’lerin avukatları, mahkemeye sundukları beyanlarında 10 şirkete yönelik de kesin mühlet kararı verilmesini talep etti.

whatsapp-image-2023-12-27-at-17-51-09.jpeg

4 BANKA AVUKATI: ‘RET KARARI VERİLSİN’

Duruşmada söz alan ve alacaklı konumdaki 4 bankanın avukatı ise, kesin mühlet kararı verilmemesini istedi. Garanti Bankası’nın avukatı “Projenin başarı şansı bulunmuyor. Bu nedenle kesin mühlet koşulları oluşmadı. Kira bedellerinin tahsil edilmesine yönelik ara karardan dönülsün. Davanın reddine karar verilsin” dedi.

GİDERLER ARTTI KÂR AZALDI

Yapı Kredi Bankası avukatı ise “Konkordato komiser heyeti raporuna göre, şirketlerin giderleri artmış kar oranı ise azalmış. Ön projedeki hedeflere ulaşılamayacağı kanaatindeyiz. Bu nedenle kesin mühlet taleplerinin reddine karar verilsin” ifadelerini kullandı.

KOMİSER HEYETİ RAPORUNA İTİRAZ

Duruşmada söz alan dünya devi İtalyan bankası Unicredit SPA’nın avukatı ise “Geçici mühlet kararına itirazımız bulunuyor. Kesin mühlet talebinin reddine karar verilsin” dedi. “Kesin mühlet koşulları oluşmamıştır” diyen Akbank avukatı ise, konkordato komiseri raporunu kabul etmediklerini vurguladı.

BİR YILLIK KESİN MÜHLET VERİLDİ

Tarafların talep ve savunmalarını alan mahkeme kararını verdi. Mahkeme, 9 AVM’nin bağlı olduğu 9 şirket dahil toplam 10 şirket için 1 yıllık kesin mühlet kararı verdi. Mahkeme, komiser heyetinin de görevine devam etmesine karar verdi. Kararda, 3 kişilik komiser heyeti üyelerine aylık 125 bin TL ödenmesine hükmedildi.

İŞTE, KESİN MÜHLET KARARI VERİLEN 10 ŞİRKET:

Multi Erzurum Emlak Geliştirme ve Yatırım Limited Şirketi
Multi Otuzbeş Emlak Geliştirme Yatırım İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi
Multi Yirmibeş Emlak Geliştirme Yatırım İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi
Multi Ankara Emlak Geliştirme ve Yatırım Anonim Şirketi
Multi Aydın Emlak Geliştirme ve Yatırım Anonim Şirketi
Multi Çamlık Emlak Geliştirme ve Yatırım Anonim Şirketi
Multi Gordion Emlak Geliştirme ve Yatırım Limited Şirketi
Multi İstanbul Emlak Geliştirme ve Yatırım Anonim Şirketi
Multi Kapadokya Emlak Geliştirme ve Yatırım Anonim Şirketi
Multi Magnesia Emlak Geliştirme ve Yatırım Limited Şirketi.

MALİ VERİLERİ TUTARLI

Forum AVM’lerin avukatları Hande Yelgin ve Serkan Yelgin karara ilişkin yaptıkları açıklamada “İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 26 Mart 2024 tarihinde, incelemelerin devamı nedeniyle 2 aylık süre uzatım kararı verildi. Bugün ise mahkeme, dosya nezdindeki incelmelerini tamamladı ve 9 AVM sahibi 10 müvekkil firmanın mali verilerinin tutarlı olduğu, sunulan borç ödeme projesinin uygulanabilir olduğunu tespit ederek, alacaklılar ile görüşmelerin tamamlanması ise için 1 yıllık kesin süre verilmesine karar verildi” dedi.

ÖZEL BANKALAR ALACAKLI

Av. Yelgin açıklamasının devamında “Müvekkil firmaların borçlarının banka borçlarının tamamı özel bankalara, bu bankaların bir kısmı bir kısmı ise yabancı bankalar. Geçici mühlet içerisinde gerek banka gerekse piyasa borçlarının borç yapılandırma adımlarını atmaya başladık. Kesin mühlet süresi içinde ise görüşmelerin tamamlanarak borç yapılandırmalarını tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. Yapılan açıklamada, kararla birlikte şirketlerin borca batık olmadıklarının teyit edildiği kaydedildi.

 

halktv.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler