Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Biden Münazara Kaybına Rağmen Trump ile Aradaki Farkı Daralttı

Başkan Joe Biden, Bloomberg News/Morning Consult tarafından yapılan ve rekabetin yaşandığı eyaletleri kapsayan bir ankette, seçmenler partisi içinde yaşanan panik…

Biden Münazara Kaybına Rağmen Trump ile Aradaki Farkı Daralttı

Başkan Joe Biden, Bloomberg News/Morning Consult tarafından yapılan ve rekabetin yaşandığı eyaletleri kapsayan bir ankette, seçmenler partisi içinde yaşanan panik ortamında Biden’ın münazara performansına yönelik sert değerlendirmelerde bulunsa da, şimdiye kadarki en iyi performansını sergiledi.

Cumhuriyetçi Donald Trump, Kasım ayında yapılacak seçimleri kazanmak için gerekli olan kritik eyaletlerde Demokrat Biden’ı sadece 2 puan farkla, %47’ye %45 ile geride bıraktı. Bu, anketin başladığı geçen Ekim ayından bu yana en küçük fark. Biden şu anda Michigan ve Wisconsin’de Trump’ın önünde. Arizona, Georgia, Nevada ve Kuzey Carolina’da anketin istatistiksel hata payı içinde ve en kritik eyalet olan Pennsylvania’da ise en geride. Eyalet seçmenleri Biden’ın münazarada kendisini kötü temsil ettiğini düşünürken, ankete katılan her beş kişiden biri 81 yaşındaki adayın daha tutarlı, zihinsel olarak daha zinde ya da daha baskın olduğunu söyledi.

Anket sonuçları, Demokrat Parti’nin aday belirleme kurultayına haftalar kala kendisini olağanüstü bir çıkmazın içinde bulduğu bir dönemde ortaya çıktı. Biden’a delegeleri serbest bırakması için baskı yapmak, Trump’ı daha önce yenmiş ve münazara fiyaskosunu, kişisel trajediler ve önceki üç Beyaz Saray kampanyasının damgasını vurduğu bir kariyerde üstesinden gelinebilir son aksilik olarak tasvir eden bir adayı terk etmek anlamına gelecek.

Ancak anket, Biden’a bağlı kalmanın, seçmenlerin özellikle yaşı ve keskinliği konusunda derin şüpheleri olan bir adayı desteklemek anlamına geleceğini gösteriyor. Her 10 Demokrattan yaklaşık üçü Biden’ın yarıştan çekilmesi gerektiğini söyledi – Trump’ın da aynı şeyi yapması gerektiğini söyleyen Cumhuriyetçilerin %9’undan çok daha fazla.

Biden yoluna devam edeceğini açıkladı ve kampanyası defalarca tartışmanın seçmenler için medyaya ve Washington’dakilere göründüğü kadar yıkıcı olmadığı konusunda ısrar etti. ABC’den George Stephanopoulos ile Cuma günü yaptığı bir röportajda Biden, tartışma performansının “ciddi bir duruma işaret etmediğini – çok yorgundum. Hazırlık açısından içgüdülerimi dinlemedim, kötü bir gece geçirdim.”

Bloomberg News/Morning Consult anketi, 27 Haziran’daki münazaradan bu yana Seçiciler Kurulu’nda sonucu belirlemesi en muhtemel eyaletlerde yapılan ilk kapsamlı anket. Bulguları, Biden için kötüleşen bir tablo gösteren bazı son ulusal anketlere ters düşüyor. ABD Başkanı Joe Biden 27 Haziran’da Atlanta’daki başkanlık tartışması sırasında.Fotoğrafçı: Eva Marie Uzcategui/Bloomberg Morning Consult ABD siyasi analisti Eli Yokley, sonuçlar Biden’ın akli dengesine ilişkin endişelerde “mütevazı bir artış” gösterse de, “Demokrat Parti’nin önde gelen isimleri tarafından dile getirilen alarm seviyesiyle eşleşmiyor” dedi. “Bu da yaş meselesinin zaten çoğu seçmenin zihninde yer ettiğini gösteriyor: Şimdi tek fark, daha fazla Demokrat’ın bunu kabul ediyor olması.”

Kararsız eyaletlerden gelen görüşler, son zamanlarda Cumhuriyetçi rakiplerini bu bölgelerde 5’e 1 oranında geride bırakan Biden ve Demokrat müttefiklerinin reklam atağından etkilenebilir.

Bloomberg News/Morning Consult anketi ayrıca tartışmadan dört gün sonra – bazı ulusal anketlerden daha sonra – başladı ve seçmenlere Biden’ın performansını değerlendirmek için daha fazla zaman verdi. Anketin ilk yanıtları, Yüksek Mahkeme’nin Trump’a “resmi sorumluluklarının” bir parçası olarak işlemiş olabileceği suç eylemleri için dokunulmazlık verdiği gün geldi.

Tartışmalar nadiren bir yarışın gidişatını değiştirir, ancak geçen haftaki aynı zamanda bir ABD başkanlık seçim döngüsünde şimdiye kadar yapılan en erken tartışmaydı. Bu da pek çok kararsız seçmenin hala açıkta olduğu anlamına geliyor. Austin’deki Texas Üniversitesi’nde anketlerin siyasi olaylara nasıl tepki verdiğini inceleyen bir profesör olan Christopher Wlezien, “Eğer bu sonbaharda gerçekleşmiş olsaydı, tahminimce daha küçük bir etkisi olurdu” dedi. Tartışmayı Trump’ın kazandığına şüphe yok. Tartışmanın tamamını izlediğini söyleyen kararsız seçmenlerin %52’si Trump’ın beklentilerini aştığını söyledi. Sadece %13’ü Biden’ın aştığını söyledi. “Bu münazaralar yoğun etkinliklerdir. Bir buçuk saat boyunca insanların üzerine spot ışığı tutuyorsunuz,” dedi Wlezien. “Birçoğumuz Biden’ın yaşlandığını ve dört, sekiz ya da 12 yıl önceki adam olmadığını zaten hissediyorduk.”

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler