Sosyal Medya

Ekonomi

Ramazan öncesi kırmızı et fiyatında büyük zam

Kırmızı etin fiyatı bir ayda, yüzde 30 yükseldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre, dana karkas kesim fiyatı bazı bölgelerde…

Ramazan öncesi kırmızı et fiyatında büyük zam

Kırmızı etin fiyatı bir ayda, yüzde 30 yükseldi. Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin verilerine göre, dana karkas kesim fiyatı bazı bölgelerde 180 lirayı görürken, ortalama 175 lira oldu. Kasaplarda kıymanın kilosu 300 liraya yaklaştı. Ette yaşanan bu yükselişin nedeni bazı illerde görülen şap hastalığına bağlı olarak hayvan pazarlarının kapatılmasına bağlanırken, hastalığın henüz fiyatlara yansıyacak boyutta bir sorun yaratmadığı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, fahiş fiyatlara karşı, Avrupa ve Güney Amerika’dan kasaplık hayvan, Avrupa’dan ise karkas et ithal edileceğini bildirdi.

Dünya gazetesinin haberine göre; Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Vet. Dr. Ahmet Yücesan, Türkiye genelini kapsayan bir karantina olması durumunda fiyatların daha da yukarı gideceğini söyledi. Ancak şu anda böyle bir durum olmadığını kaydeden Yücesan, bölgesel olarak önlemlerin alındığını belirtti.

“İller, ilçeler hepsi seferfer”

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı da etteki fiyat artışının bazı illerde görülen şap hastalığından değil Ramazan ayının yaklaşmasından kaynaklandığını ifade etti. Yardımcı, “Şap hastalığı normalde de olan bir hastalık. Önlemi alınabilen bir hastalık. Bize de evraklar geldi. İller, ilçeler hepsi seferber. Her noktada yok. Belli noktalarda var. Ama hastalığın aşısı var. Artık o kadar önemli bir hastalık değil” dedi. Yardımcı, fiyatlardaki yükselişin hastalıkla ilgili olmadığını vurguladı.

Yardımcı’nın değerlendirmesine göre et fiyatlarına geçen Ramazan ayında zam yapılmadı. Ancak bu yıl artan girdi maliyetleri nedeniyle artışlar kaçınılmaz oldu.

Sektör temsilcisi uyarmıştı: Hayvan varlığını artırmaya yönelik acil önlemler alınmazsa, et ve süt parayla dahi bulunamayacak

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (TÜDKİYEB) Başkanı Nihat Çelik, etteki hızlı fiyat artışlarının üretim yetersizliğinden kaynaklandığını belirterek, acil önlem alınmazsa et bulunamayacağını söylemişti.

Sözcü’de yer alan habere göre, et üretiminin talebi karşılayamaz hale geldiğini, et fiyatlarındaki zam sağanağının üretim düşüklüğünden kaynaklandığını kaydeden Çelik, hayvan varlığı ve et üretimini artırmaya yönelik acil önlemlerin alınmaması halinde et ve sütün parayla dahi bulunamayacağını ifade etti.

Et ve süt üretiminin artırılmasını hedefleyen proje

Çelik, et ve süt üretiminin artırılmasını hedefleyen yeni bir proje hazırlayıp Tarım Bakanlığı’na sunduklarını aktardı. Pandemi ve deprem felaketinin insanları şehirlerden uzaklaştırdığını, kırsala doğru tersine göç başlattığını ifade eden Çelik, köyüne dönen insanların eskiden olduğu gibi yine bulundukları yerlerde üretici haline dönüştürülmesi gerektiğini belirtti. Bakanlığa sundukları projeyle köyüne göçen insanların hayvancılık yapmalarının desteklenmesini hedeflediklerini kaydeden Çelik, projesini şöyle anlattı:

“Köyüne göçen insanlara en az 50 küçükbaş hayvan, bir koç ve bir teke vereceğiz. Her yıl toplamda 50 bin küçükbaş hayvan dağıtmayı öngörüyoruz. Maliyetin yüzde 75’ini devlet üstlenecek, yüzde 25’ini üretimi yapacak insanlar karşılayacak. 5 yılda toplam 260 bin hayvanı yeni üreticilere dağıtmayı planlıyoruz. Projenin bütçesi 800 milyon lira. Gençlere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacak. Proje önce 11 ilde sonra 81 ile yaygınlaşacak. Proje için gerekirse anaç hayvan ithal edilebilir. Bu olursa üretim artar et fiyatları düşer.”

“Fiyatlar zaten artıyordu, şimdi Ramazan’da fiyatlar daha da artacaktır”

İnsanlar can derdine düşmüşken rant lobisinin de zor durumdaki depremzedelerin elinden yok pahasına hayvanlarını almaya çalıştığını belirten Çelik, “Yaşanan tüm bu olumsuzluklar piyasa dengelerini bozuyor. Ramazan ayına az kaldı. Fiyatlar zaten artıyordu, şimdi Ramazan’da fiyatlar daha da artacaktır” dedi.

T24

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler