Sosyal Medya

Genel

Şirketler 2023 yılında iflas salgınına karşı nasıl önlem almalı?

2023 yılında şirketlerin geleceği için önem taşıyan konu başlıkları etkili risk yönetimi, güvenli ticaret ve doğru nakit akışı şeklinde öne çıkıyor. Peki bu nasıl olacak?

Şirketler 2023 yılında iflas salgınına karşı nasıl önlem almalı?

Advertorial

Dünya ekonomisi gün geçtikçe artan belirsizliğin yeni “normal” olduğu bir süreçten geçiyor. Tüm işaretler gelecekte giderek daha karmaşık sorunların ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Eşi, benzeri görülmemiş enflasyon nedeniyle ortaya çıkan faiz şoku, yüksek ücret politikası ve enerji krizinin derinleştiği bu ortamda bir de politika ortamı nedeniyle yapılan hatalar şirketlerin akıbetinde soru işareti oluşturuyor. Dolayısıyla bu sürece hazırlıklı olmak da hayati önem taşıyor.

İş ortamı risklerinin yıllık olarak listelendiği Allianz’ın 2023 yılı Risk Barometresi de şirketlerin bu yıl ana gündem maddesinin; dünya çapında Covid-19 sonrası ekonomik ve politik gelişmeler, Rusya- Ukrayna savaşının etkileri dolayısıyla enflasyon, finansal piyasa oynaklığı ve yaklaşan durgunluk olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de 2023 Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş depremi ön plana çıkıyor. Depremin bu yılki kârlılığı ciddi oranda etkileyeceği bekleniyor.

Benzer Konular

Allianz’ın 2023 yılı Risk Barometresi yayınlandı: 2023’te Küresel İflaslar Yüzde 19 Artacak

2023 yılında küresel çapta iflasların yüzde 19 artması beklenirken şirketlerin geleceği için önem taşıyan konuların başında da etkili risk yönetimi, güvenli ticaret ve doğru nakit akışı geliyor. Şirketlerin gelecek planları adına bu süreci hasarsız atlatmak istiyorlarsa risklerini doğru yönetmeliler. Ticari alacaklarının tahsil edilememesi durumunda ortaya çıkacak riski yönetmeleri de son derece önemli.

Bu nokta da bilançoların yaklaşık yüzde 40’ının alacaklardan oluştuğu göz önüne alınırsa, “şirketlerin hayat sigortası” olarak da adlandırılan alacak sigortasının önemi daha çok ortaya çıkıyor. Siz de güvenli ticaret yaparak şirketinizin büyümesini hedefliyor ve 2023 yılında ticaretinizin sürdürülebilirliğini sağlamak istiyorsanız Allianz Trade’in ticari alacak sigortası hizmetiyle ilgili detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Ticari alacak sigortası, ticari borçların ödenmemesi durumunda şirketlerin nakit akışını korumak için alacaklarını güvence altına alan bir sistemdir. Ticari bir alacağın ödenmemesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek kayıpları tazmin eden alacak sigortasının nihai hedefi, ticari faaliyetleri büyük ölçekli kayıplardan korumak veya kayıpları en aza indirmektir.

Kısaca, üç fonksiyonlu bir ürün olan alacak sigortası; alacağı güvence altına alır, riski önceden öngörüp önlemeye çalışır ve riskin gerçekleşmesi durumunda örneğin iflas eden ya da temerrüde düşen müşteriler olduğunda tazminat ödeyerek işletmelere şüpheli alacak olan bir tutarı sermaye olarak sağlar. Ticari alacaklarını sigortalayan şirketler, mevcut müşterileri ile güvenle ticaret yapmalarının yanı sıra, yeni pazarlara açılırken Allianz Trade’i referans ve yol gösterici olarak bir iş ortağı olarak yanlarına alır. Böylece, firmaların kredibilite değerlendirmesi, faturaların ödenmeme riskini bertaraf etme ve olası hasarlarda Allianz Trade’in tahsilat ve yasal takip deneyimi ile iş birliği fırsatına da kavuşur.

Allianz Trade, tüm bunların yanı sıra dünyanın dört bir yanında bulunan yurt dışı ofisleri aracılığı ile alıcı hangi ülkede olursa olsun, müşterilerinin hukuki ve bürokratik süreçlerini yürütür ve müşterilerini hiçbir koşulda yalnız bırakmaz. Küçük, orta, büyük ölçekli, her sektörden firmaların yurt içi ve yurt dışı pazarlarda güvenle ticaret yapmalarını sağlar. Alacak tahsilatı konusundaki yetkinliği ve hizmet ağıyla Allianz Trade ticari alacak sigortası sizi iş yaptığınız her alanda bir adım öne çıkarır. 83 milyondan fazla şirketin finansal takibini gerçekleştiren, 62 binden fazla müşteriden gelen günlük 22 bin limit talebine cevap veren Allianz Trade, Risk Veri Tabanı ve teknolojik altyapısı ile desteklenen güçlü erken uyarı sistemi sayesinde daha iyi bir risk yönetimi yapar. Müşterilerinizin risk analizi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilirken sigortalanmış faturalar da çok daha iyi bir nakit akışı sağlar. Sigorta kapsamındaki alıcılarınızdan mali tablolarının haricinde kefalet ya da maddi teminat talep edilmez. Müşterilerinize bu bağlamda herhangi bir sorumluluk yüklenmez.

İşinizi büyütürken alacaklarınızı yönetmeye ayırdığınız zamanı azaltmak ve şirketinizin geleceğine odaklanmak istiyorsanız alacak sigortasının sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Siz de Allianz Trade’in bilgi birikimiyle yeni pazarlara açılıp yeni alıcılarla ticari anlaşmalar yapabilirsiniz. Anlaşılır ve kullanışlı sigorta poliçeleri şeffaf bir iletişim sağlar. Alacak sigortası sayesinde yurt içi ve yurt dışı pazarlarda açık hesapla satış yapabilir, yoğun rekabette adımlarınızı güvenle atabilirsiniz.

Ticari Alacak Sigortası Nasıl Yapılır?

Açık hesap vadeli satışlardan doğan teminatsız alacaklarınızı ticari alacak sigortasıyla güvence altına almak için alanında dünya lideri olan Allianz Tradei tercih edebilirsiniz. Ticarette riskinizi azaltmak için ilk adımı atmak istiyorsanız Allianz Trade’in web sitesi üzerinden hızlı başvuru formunu doldurarak veya müşteri hizmetlerine telefonla ulaşarak ticari alacak sigortasıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. 2023 yılında şirketinizin nakit akışlarını ve alacaklarını yöneterek güvenli bir şekilde büyümeyi hedefliyorsanız Allianz Trade Alacak Sigortası sizin için doğru bir çözüm sunar.

Ticarette riskinizi azaltmak için ilk adımı atmak istiyorsanız Allianz Trade’in web sitesi üzerinden hızlı başvuru formunu doldurabilir ya da satış ekibi ile iletişime geçerek ticari alacak sigortasıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Üstelik ücretsiz olarak 15 müşterinizin risk analizi fırsatını yakalayabilirsiniz!

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler