Sosyal Medya

Politika

KONDA Anketi: Seçim 2. tura gidiyor

KONDA Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde…

KONDA Anketi: Seçim 2. tura gidiyor

KONDA Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı. Ankete göre, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalıyor. Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde olan Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun oranı kazanmaya çok yakın.

Ankette cumhurbaşkanlığı sonuçları için şu değerlendirmeye yer verildi:

“6-7 Mayıs tarihindeki araştırmaya ait bulgular Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma ihtimalinin mevcut olduğunu göstermektedir. Fakat son haftada yaşanan oy değişim eğilimi devam ederse seçimin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu lehine sonuçlanma ihtimali de bulunmaktadır.”

İttifakların durumu

Ankette ittifakların da oy oranları verildi. Cumhur İttifakı’nın en yüksek oy oranına ulaşacak ittifak olmasının beklendiği vurgulanan ankette, şöyle denildi:

“Bu seçimde siyasi partiler çok çeşitli seçim, ittifak ve aday liste stratejileri ile seçime giriyorlar. 87 seçim bölgesinin tamamında birlikte hareket eden, tamamında ayrı hareket eden, bazılarında ayrı bazılarında birlikte hareket eden, bazılarında ayrı giren ama birbirlerinin listesinde adayları olan aynı ittifak mensubu partiler var. O yüzden parti oyu tercihi yerine ittifak oyu ölçümünün daha sağlıklı bir ölçüm olduğu fikrindeyiz.”

KONDA, 14 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamiği şöyle not etti:

✓ Birincisi, 6-7 Mayıs tarihinden seçime kadar yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi.

✓ İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanabilecek stratejik oy kaymaları. Stratejik oy kaymalarının “Cumhur İttifakı – Millet İttifakı” ya da “Erdoğan – Kılıçdaroğlu” arasında olma ihtimalini pek öngörmemekle birlikte İnce ve Oğan seçmenlerinin çoğunlukla Kılıçdaroğlu lehine oy kullanma eğiliminde olduklarını görüyoruz.

✓ Üçüncüsü de başta deprem bölgesi olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı seçmenlerin seçime katılım oranı ile yurtdışı seçmenlerin kullanacağı oyların dağılımıdır.

 

 

 

t24.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler