Sosyal Medya

Gündem

Ege Cansen: Devletçilik mi piyasacılık mı kazanacak?

Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen, köşe yazısında 14 Mayıs’taki seçimlerin “devletçi” ve “piyasacı” görüşlerin arasında gerçekleşeceğini yazdı. Cansen, “Bu seçim…

Ege Cansen: Devletçilik mi piyasacılık mı kazanacak?

Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen, köşe yazısında 14 Mayıs’taki seçimlerin “devletçi” ve “piyasacı” görüşlerin arasında gerçekleşeceğini yazdı. Cansen, “Bu seçim iktisat bağlamında “devletçi” ve “piyasacı” ideolojilerin mücadelesidir. Böylesi genellemelerde hata payı yüksektir” dedi

Sözcü gazetesi yazarı Ege Cansen, bugünkü köşe yazısında 14 Mayıs’taki seçimlerin “devletçi” ve “piyasacı” aklın mücadelesi halinde geçeceğini belirten bir yazı kaleme aldı.

İşte Ege Cansen’in köşe yazısında kaleme aldığı o yazı:

“14 Mayıs’a pek bir şey kalmadı. Bu seçimler, iktisat bağlamında “devletçi” ve “piyasacı” ideolojilerin mü­cadelesidir. Böylesi genelle­melerde hata payı yüksektir. Ancak Kemal Kılıçdaroğ­lu’nun, Tayyip Erdoğan’dan daha “devletçi” bir dünya görüşüne sahip olduğuna kimse itiraz etmez sanıyo­rum. İstanbul’un büyümesini durdurmak dahil, gündemde bulunan tüm sorunların çözü­münde liderlerin “zihniyeti” belirleyici olacaktır. Halk, Erdoğan’ın kitabında ne yazıyor biliyor. Ama “Or­tak Akıl” ile karar alacak “Millet İttifakı”nın kitabın­da ne yazdığını pek bilmiyor. Her karar, bir seçimdir denir.

Bir problemin tek bir çözüm yolu olsa bile, karar alıcının önünde her zaman “çözme­ye çalışmak” veya “çöz­meye çalışmamak” gibi iki seçenek vardır. Karar almak bir raddeye kadar hesap işidir. Nesnel yani objektiftir. Ama “son karar” daima bir tercihtir. Özneldir yani sübjektiftir. Karar alıcının tercih kıstası onun dünya görüşünü yansıtır. Halk, iki adaydan birini cumhurbaşka­nı seçecektir. Bu karar tam anlamıyla sübjektiftir. Kim seçilirse seçilsin, karşısında; sorun çözmede kendisiyle aynı tercihte olanlar kadar onunla tercihi örtüşmeyen bir kütle bulacaktır.”

 

 

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler