Sosyal Medya

Gündem

TL cinsi varlıklar satıcılı; dünyada ise temkinli iyimser bir seyir hâkim

Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş günü temkinli iyimser bir seyir kaydetti. Elbette gözler bankacılık krizini takip etse de, kaygıların…

TL cinsi varlıklar satıcılı; dünyada ise temkinli iyimser bir seyir hâkim

Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş günü temkinli iyimser bir seyir kaydetti. Elbette gözler bankacılık krizini takip etse de, kaygıların bir nebze de olsa hafiflediğini not edelim. Mart ayında küresel manşetleri meşgul eden Silikon Vadisi Bankası, bir diğer orta ölçekli banka olan First Citizens Bank tarafından satın alındı. SVB’nin şubelerini, kredi ve mevduatlarını alıp tahvilleri devlete bırakan First Citizen Bank hisseleri dün adeta roketlerken, otoriteler SVB yöneticilerinin suçlu olup olmadıklarını incelemeye başladı.

Bankacılık krizinin etkileri SVB’nin satılması ardından nispeten hafiflerken, küresel mali piyasaların üzerinde var olan baskının da azaldığını not etmek gerekiyor. Dün hisse senetleri küresel çapta çok sert olmasa da yükselirken, güvenli liman ihtiyacının azalması ile ABD Doları (DXY), altın ve  Bitcoin değer kaybetti; tahvil faizleri ise bir miktar da olsun yükseldi. Özellikle, Bitcoin cephesinde 28bin dolar seviyesinde bulunan teknik desteğin temiz bir haftalık kapanış ile geçilememesini, teknik mânâda yorgunluk emaresi olarak dün okuduğumuzu paylaşmıştık. Peşe peşe 2 hafta kritik bir direnç seviyesi olarak gördüğümüz 1,955 – 1,960 doların üzerinde kapanış yapan altını ise takip etmeye devam ediyoruz.

Türk mali piyasalarında ise her geçen gün kurun bebek adımları ile de olsa yükselmeye devam ettiğini görüyoruz. Kamunun desteğine rağmen USDTRY kuru 19,10 seviyesini aşarken, bir diğer destek gören piyasa olan hisse senetleri de boynun bükerek 2 haftadır satış baskı altında işlem görüyor. Döviz piyasasında otoritenin getirmiş olduğu kural setlerine paralel serbest piyasa oluşan döviz kurunun bankalararası piyasanın oldukça üzerinde işlem gördüğünü de not etmemiz gerekiyor. Uzun bir süredir sessiz ve dar bir bantta hareket eden USDTRY kurunun oynaklığı (1 ay vadeli ATM Vol) Mart ayı başında %8 seviyesinden son günlerde %15 seviyesine kadar yükseldiğini de not edelim!

Dün Türkiye’de açıklanan reel sektöre ilişkin makroekonomik verilerin tutarsız bir bilgi seti sunduğunu gördük. Mart ayı kapasite kullanım oranı pandemiden bu yana en düşük seviye gerilerken, reel sektör güveninin ise iyileştiğini görüyoruz.

Yurtdışı cephede ise dün İsrail’de Başbakan Netanyahu’nun yargı reform paketini eleştiren Savunma Bakanını görevden alması sonrası yüz binlerce kişi sokaklara akın ederken, artan gösteriler sonrasında Başbakan Netanyahu tartışmalı yargı paketini geri çekmek zorunda kaldı. Hâlen daha gösterilerin  devam ettiğini not edelim.

ABD’li First Citizens bankasının düzenleyici kurum FDIC’nin desteğiyle iflas eden Silikon Vadisi Bankası’nı satın almasının sektörde sorunlara dair endişeleri yatıştırmasının ardından bu sabah Asya piyasalarında da sınırlı bir iyimserlik görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsası yatay bir seyir izlerken, Hang Seng %0,7 yükseldi. ABD borsalarının da vadeli işlemlerinde sınırlı da olsa yükseliş görülüyor.

Mali piyasaların gündeminde bugün ABD’de tüketici güveni takip edilebilir.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler