Sosyal Medya

Genel

Citi/Bain Capital: Küresel lüks pazarının satış hacmi arttı

2009’da 150 milyar doların altında yıllık satışın gerçekleştiği küresel lüks pazarı, pandemiden hızlı çıkışın da etkisiyle tarihte ilk kez 350…

Citi/Bain Capital: Küresel lüks pazarının satış hacmi arttı

2009’da 150 milyar doların altında yıllık satışın gerçekleştiği küresel lüks pazarı, pandemiden hızlı çıkışın da etkisiyle tarihte ilk kez 350 milyar dolar barajını geçerek 353 milyar dolarlık satış hacmine ulaştı

Citi ve Bain Capital’in tahminlerine göre piyasa 2023’te yüzde 15 daha büyüme potansiyeline sahip.
Financial Times’ın haberine göre dünyanın en zengin yüzde 2’lik diliminin harcamaları küresel lüks pazarındaki harcamaların yüzde 40’ını oluşturuyor.

Pandemi öncesi dönemin aksine, 2022’de lüks pazardaki en aktif tüketici grubu Avrupa ve Amerikalılar oldu. Bu iki kıtanın tüketicileri toplam harcamanın yüzde 50’ye yakınını gerçekleştirirken, Çinlilerin payı 2019’daki yüzde 30 seviyesinden yüzde 20’nin altına indi.

Talebin canlı olması, piyasanın hakim şirketlerinin fiyat artırmasını da kolaylaştırıyor. Chanel ve Louis Vuitton geçen iki yılda çantalara yüzde 20 zam yaptı. 2023’te Avrupa’da fiyatların yüzde 15 daha artması, Çin ve ABD’de tek haneli oranlarda zam gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu dev pastadan en büyük dilimi alanlar arasında başı LVMH çekiyor. Nestle’yi geride bırakarak Avrupa’nın en değerli şirketi unvanını taşıyan LVMH geçen yıl 79.2 milyar euro satış hasılatı, 14 milyar euro da net kâr elde etti.

Grubun deri ürünler ve moda bölümünün başı çeken markaları Dior ve Louis Vuitton. 38.6 milyar euro satış hasılatı sağlayan bu bölüm yüzde 20 organik büyüme kaydetti. Marka bazında rakamsal detay açıklamayan LVMH, ilk kez Louis Vuitton deri ürünleri markasının satışlarının 20 milyar euro barajını geçtiğini duyurdu. Efsanevi Louis Vuitton’un satışları dört yılda iki katına çıktı.

415 milyar euro piyasa değerine ulaşmış bulunan LVMH’nin yüzde 48’ine, ailesiyle birlikte sahip olan Bernard Arnault (73) halen dünyanın en zengin insanı.

 

 

 

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler