Sosyal Medya

Piyasa

Cebinizdeki paralar değişiyor: Yeni banknotlar sızdı! 5 lira ve 200 lira artık…

Türk lirasına yaşanan değer kaybıyla ilgili bir yazı kaleme alan ekonomist Şeref Oğuz, 5 liranın artık demir olacağını iddia ederken,…

Cebinizdeki paralar değişiyor: Yeni banknotlar sızdı! 5 lira ve 200 lira artık…

Türk lirasına yaşanan değer kaybıyla ilgili bir yazı kaleme alan ekonomist Şeref Oğuz, 5 liranın artık demir olacağını iddia ederken, 200 liradan büyük paranın da yolda olduğunu belirtti.

 

 

 

 

Ekonomim.com‘dan ekonomist Şeref Oğuz, 500 liralık paraların ne zaman çıkacağını açıkladı ve 1000 TL’lik banknotların da yolda olduğunu söyledi.

 

Ekonomim.com‘dan Şeref Oğuz‘un “Seçim Ekonomisi 2.0’ın kodları” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

 


 

O BANKNOT ARTIK KAÇINILMAZ

“Şu anda piyasadaki en küçük banknot; 5 lira. Onunla sadaka dahi verilemez hale geldi. En büyük kupür ise 200 lira ve enflasyon yüzünden satın alma gücü hızla eriyor. ATM’ler kupür şişkini haline geldi. Bir üst kupürün 500 lira olduğunu biliyoruz ve artık çıkarılması kaçınılmaz oldu.

 

Emisyon uzmanı merkez bankacılar, en büyük kupürün emisyon içindeki payının %50’yi geçmesi halinde yeni bir kupürün dolaşıma çıkarılmasının zaten bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyorlar. Enflasyon sebebiyle ATM’lerde gıcır gıcır 200’lükler ve tap taze 100’lükler görüyoruz.

 

 

 

 

Henüz mürekkebi kurumamış, seri numaraları birbirini izleyen banknotlar, aslında liramızın fazladan 1 sıfır aldığının da göstergesi. Asgari ücret, memur maaşları ve çıldıran etiketler. Fiyatlandırma davranışındaki bozulma, lirayı pula çevirdi bile.

 

 

 

Bu arada bir başka para haberi de şu; Hiçbir şey alamayan 5 lira yanı sıra 10 liralık kâğıt para, metale dönüşürken 1 liranın altındaki metal bozukluklar artık basılmayacak. İddia odur ki bu yıl sonuna dek 500’lük piyasaya çıkarken 1000 liralık banknotun da 2024 içinde hazırlanacak. Bu arada 500’lüğün üzerinde ilk kadın guvernörümüzü Hafize Gaye Erkan‘ın imzası olacağını da hatırlatmak isterim.”

 

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler