Sosyal Medya

Borsa

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

Borsa oldukça dalgalı bir haftayı geride bıraktı. BİST100 bugün %0,58 yükselerek haftayı 7706 seviyesinden kapattı. TCMB’nin son açıkladığı sadeleşme adımlarının banka hisseleri üzerindeki olumlu etkisine rağmen borsa güne negatif başladı...

ActivTrades Gece Analizi: ‘BIST- USD/TRY’

Borsa oldukça dalgalı bir haftayı geride bıraktı. BİST100 bugün %0,58 yükselerek haftayı 7706 seviyesinden kapattı. TCMB’nin son açıkladığı sadeleşme adımlarının banka hisseleri üzerindeki olumlu etkisine rağmen borsa güne negatif başladı. Öğleden önce borsada bir miktar toparlanma görsek de satışlar derinleşerek BİST100’ün 7500 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Ancak seansın son bir saatinde alımların hızlanmasıyla endeks 7700 seviyesinin üzerine çıktı.

Bugün endeksteki hisselerin 54 tanesi yükselirken 44 tanesi düştü. Günün en çok yükselen sektör endeksi %5,34 ile yine turizm endeksi oldu. Günün kaybettiren sektör endeksi ise %1,18 gerileyen sigorta endeksi oldu. Bankacılık endeksindeki artış %0,91 olurken ulaştırma endeksindeki yükseliş %1’i aştı.

Haftanın ilk iki günü yükselen BİST100 Çarşamba günkü %7’nin üzerindeki düşüşün yaralarını haftanın geri kalanında sarmaya çalıştı. Endeks haftayı %2,6 kazançla tamamlamış oldu, dolar bazındaki kazanç ise %1,9 oldu.

Bu hafta borsadaki en büyük otuz hissenin yükselişi diğer hisselerin altında gerçekleşti. Ulaştırma endeksi bu hafta %4,8 yükselirken bankacılık endeksi %3,9 yükseldi. Holdingler endeksi ile elektrik endeksindeki yükseliş ise %1,6’da kaldı.

BİST100’ün bugün kapanışa doğru gelen alımlarla 7700 seviyesinin üzerine çıkmasını olumlu buluyoruz. Yükselişin devam etmesi için 7800 seviyesinin aşılması önemli olacak. Bu seviyenin üzerinde ise 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 8000 seviyesi önemli bir direnç seviyesi olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Endekste tekrar satışlarla karşılaşmamız durumunda ise 7600 seviyesinin altında 7400 seviyesini önemli destek seviyesi olarak izleyeceğiz.

TL ise bu hafta dolar karşısında %0,7 kadar daha değer kaybetti. USD/TL bu akşam 28,20 seviyesinin hemen altında bulunuyor.

M. Emin Zümrüt, CFA – Kıdemli Analist, ActivTrades

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

ActivTrades

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler