Sosyal Medya

Döviz

Dolara yeni tedbir: Kurumsal döviz alım limiti 2,5 milyon dolara düşürüldü

Geçtiğimiz hafta küresel çapta yaşanan bankacılık kriziyle birlikte dolar da yükselişe geçti. 1 doların 19 TL seviyelerini görmesiyle birlikte yeni…

Dolara yeni tedbir: Kurumsal döviz alım limiti 2,5 milyon dolara düşürüldü

Geçtiğimiz hafta küresel çapta yaşanan bankacılık kriziyle birlikte dolar da yükselişe geçti. 1 doların 19 TL seviyelerini görmesiyle birlikte yeni tedbirler alındı. Kurumsal müşterilerin döviz alım limiti 5 milyon dolardan 2,5 milyon dolara düşürüldü.

Dolar/TL’de 19 seviyesinin aşılması yeni tedbirleri beraberinde getirdi. Ticari kurumsal müşterilerin 5 milyon dolar olan günlük döviz alım limiti, 2,5 milyon dolara düşürüldü. Yurtdışı para transferine de yüzde 5 komisyon getirildi.

Bu tedbirlerin alınması ile birlikte dolar güne 19,01 seviyelerinde başladı. Dolar kuru bugün itibariyle, alışta 19,0073 TL, satışta 19,0122 TL seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL’de 19 seviyesinin aşılması ve verilerin kurumsal müşterilerin döviz talebinin artığını göstermesinin ardından bankalara sözlü olarak dövizde yeni günlük alım limiti tanımlandı.

Ekonomi Gazetesinden Şebnem Turhan’ın bankacılık kaynaklarından edinerek aktardığı bilgiye göre, kurumsal müşteriler günlük 5 milyon dolar değil, artık 2.5 milyon dolar alım yapabilecek.

Son dönemde ise Merkez Bankası yurtdışına para transferi işlemlerini daha sıkı takip ederken, geçtiğimiz haftalarda bankalara 1 milyar liraya yakın yüzde 5 ek ücret tahsis etti.

Bankacılık kaynakları geçen hafta da Merkez Bankası’nın sözlü olarak yurtiçi yerleşiklerin yurtdışı para transferi işlemlerinden yüzde 5 masraf alınması talimatı verdiğini ileri sürdü.

Bilindiği gibi 50 bin dolar üzeri yurtdışı para transferlerinde de belgelendirme ve bildirim zorunluluğu var. Bankacılık sektörü kaynakları 500 dolarlık bir transfer için bile belge, fatura istediklerini ifade ediyor.
Analistler, kontrollü kur döneminin seçime kadar süreceği görüşünde.

 

 

patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler