Sosyal Medya

Gündem

Bahçeli’den Erdoğan’ın “50+1” çıkışına “ayar”: Dün ne demişsek bugün de aynı çizgideyiz …

"Sayın Cumhurbaşkanımızla diyalogumuz harbidir, hiç kimse de aramıza giremeyecektir"

Bahçeli’den Erdoğan’ın “50+1” çıkışına “ayar”: Dün ne demişsek bugün de aynı çizgideyiz …
Erdoğan’ın 50+1 çıkışına dair grup toplantısında açıklamalarda bulunan Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup bir köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürel reçete değildir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “(50+1 şartının değişmesi) İsabetli olur. Çoğunluğu alanın seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz, yanlış yollara sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa…” demişti.

Erdoğan’ın yüzde 50+1 tartışmasını açması AKP’nin yeni anayasa için Meclis’te yeni ittifaklar kurmak ve MHP’yi sırtından atmak olduğu yorumlarını da gündeme getirmişti.

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuya ilişkin bugün grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürle reçete hiç değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin istikbal haysiyetidir” yorumunu yaptı.

‘Tek adam rejimi iddiaları ile çamur atmak bizatihi milletimize saldırıdır’

Bahçeli’nin konuya ilişkin açıklamasının tamamı şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürle reçete hiç değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin istikbal haysiyetidir. Elbette aksayan, tekleyen yönleri varsa mutabakatla ele alınıp düzeltilmelidir. Her yönetim sisteminin bir özü, hukuki meşruiyetini sağlayan demokratik bir özelliği vardır.

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem hedefi ile milletimizin huzuruna çıkan zillet ittifakı amaçladığı ruhsatı alamamıştır. Milli irade Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni teyit etmiştir. İster iyileştirilsin isterse de güçlendirilsin, parlamenter sistem ihya edilseydi dejenere olması, devlet yönetimini krize sokması mukadder bir hayat gerçeği haline gelirdi. Hamdolsun aziz milletimiz kötürüm siyasetin ayak oyunları ile yönetilemeyen Türkiye’ye müsaade etmemiştir.”

‘Sayın Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri anlamlıdır fakat…’

“Sayın Cumhurbaşkanımız sistemin ana omurgası 50+1 oy hesabı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde seçim de seri olur demiştir. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor demiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri siyasetin kurulan ittifaklarının parçalı yapısına bakıldığında anlamlıdır fakat bu konuda bizim sözlerimiz yaptığımız açıklamalar, görüşler de bellidir ve değişmemiştir.”

‘Muhtar seçmiyoruz’

“7 Haziran 2018’de yaptığım konuşmada, ‘Çok partili siyaset hayatımızda bu haliyle 16 Nisan oylaması bir milat, demokratik misak olmuştur. Yeni sistemde kutuplaşma en aza çekilmiştir. Barajın yüzde 50+1’e çıktığı göz önüne alındığında, partilerin ahlaki ittifaktan başka seçeneği kalmamıştır’ demiştim. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir. İşi bitince buruşturulup bir köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürle reçete hiç değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aksayan, tekleyen yönleri varsa mutabakatla ele alınıp düzeltilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın değerlendirmeleri tutarlı ve anlamlı. Bizim paylaştığımız görüşler bellidir, hiç değişme göstermemiştir. 50+1’le seçilmesi demokrasiye örnektir. Dikkat edin muhtar seçmiyoruz. MHP olarak dün ne dediysek bugün de aynı görüşteyiz.”

‘Sayın Cumhurbaşkanımızla diyaloğumuz hasbidir, harbidir’

“Sayın Cumhurbaşkanımızla diyaloğumuz hasbidir, harbidir, haysiyetlidir. Saygı ve sevgi temellidir. Hiç kimse de aramıza giremeyecektir. Cumhur İttifakı ile ilgili polemik ve spekülasyon yapan kara sinek tabiatlı güruhun durumu “sineğin akıllısı kiraza biner şehre gider, sineğin aptalı gübreye düşer bunlar gibi ahıra gider.”

Kısa Dalga, T24, Birgün

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler