Sosyal Medya

Gündem

Anayasa’ya rağmen YSK Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanlığı için adaylığına onay verdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın üçüncü kez adaylığına yapılan itirazın reddedildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı ve…

Anayasa’ya rağmen YSK Erdoğan’ın üçüncü kez cumhurbaşkanlığı için adaylığına onay verdi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın üçüncü kez adaylığına yapılan itirazın reddedildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı adaylığına İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Memleket Partisi itiraz etmişti.

Ahmet Yener alınan kararlarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“YSK’nın ele aldığı konuları izah etmek istiyorum. Millet Partisi’nin Millet İttifakı’nın adının kullanılmaması itirazı değerlendirilmiş, sonucunda oy çokluğuyla talebinin reddine karar verilmiştir. Millet İttifakı unvanı 2018’deki gibi 2023’te de kullanılacak.”

Oy birliği ile karar alındı

Bir diğer konu Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine yönelik olarak 18 Mart 2023’te ilan edilen sürece göre, geçici adayların listesi ilan edilmiş, itirazlar sona ermiş, dün ve bugünkü çalışmalarda itirazlar değerlendirilmiştir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Sayın Muharrem İnce’nin ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilanlarına itirazlarda bulunulmuş, aday olamayacakları itirazı yapılmıştır. Her 3 adaya yönelik itirazları değerlendirdik, sonucunda Anayasa’nın 77., 101. ve 116. maddeleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 3, 6, 8, ve 8A maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve oy birliği ile 3 aday yönünden adaylıklarına itirazların reddine karar verilmiştir.”

Kısa Dalga

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler