Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Türkiye gıda enflasyonunda dünya beşincisi

Dünya Bankası’nın yayınladığı gıda raporuna göre, Türkiye gıda enflasyonunda dünya beşincisi oldu. İlk sırada Zimbabve yer aldı. Dünya Bankası, “Gıda…

Türkiye gıda enflasyonunda dünya beşincisi

Dünya Bankası’nın yayınladığı gıda raporuna göre, Türkiye gıda enflasyonunda dünya beşincisi oldu. İlk sırada Zimbabve yer aldı.

Dünya Bankası, “Gıda Güvenliği” raporunu blog sitesinden yayımladı. 30 Ocak’a göre en yüksek gıda enflasyonu yüzde 285 ile Zimbabve’de görüldü. Afrika ülkesini yüzde 158 gıda enflasyonu ile Venezuela ve yüzde 143 ile Lübnan takip etti.

Gıda enflasyonun yüzde 95 seviyesine ulaştığı Arjantin, dördüncü sırada yer alırken yüzde 77 gıda enflasyonuyla Türkiye ilk beşi tamamladı. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler sırasıyla Gana, Sri Lanka, Ruanda, Surinam ve Haiti oldu.

tablo.jpg

Raporda, düşük gelirli ülkelerde gıda enflasyonun yüzde 83,5 olarak gerçekleştiği belirtilirken üst-orta gelir grubundaki ülkelerde gıda enflasyonu yüzde 91 olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, Ocak 2021’e göre mısır fiyatlarının yüzde 31, buğday fiyatlarının yüzde 12 ve pirinç fiyatlarının ise yüzde 5 arttığı bilgisine yer verildi.

map-001.jpg

Dünya Bankası raporunda, gıda krizinin bazı ülkelerin uygulamaya koyduğu ticareti kısıtlayan kararlarla daha da kötüleştiği vurgusu yapıldı. Aralık ayı itibarıyla 19 ülkenin 23 gıdanın ihracatına engel getirdiği; 8 ülkenin ise ihracatı kısıtlayan 12 önlem karar aldığı belirtildi.

Artı Gerçek

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler