Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

New York temyiz mahkemesinden Halkbank’a 31 Temmuz’a kadar süre

Halkbank dosyasını inceleyen New York'taki temyiz mahkemesi, bankaya, temyiz başvurusuyla ilgili gerekçelerini sunması için 31 Temmuz'a kadar süre verdi.

New York temyiz mahkemesinden Halkbank’a 31 Temmuz’a kadar süre

Halkbank dosyasını inceleyen New York’taki temyiz mahkemesi, bankaya, temyiz başvurusuyla ilgili gerekçelerini sunması için 31 Temmuz’a kadar süre verdi.

ABD Anayasa Mahkemesinin gönderdiği Halkbank dosyasını inceleyen New York’taki temyiz mahkemesi, bankaya, temyiz başvurusuyla ilgili gerekçelerini sunması için 31 Temmuz’a kadar süre tanıdı.

 

Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamına girdiği ve bu nedenle ABD’de yargılanamayacağı iddiasıyla yaptığı başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi, 19 Nisan’da kararı yeniden değerlendirmesi için New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesine göndermişti.

 

VOA Türkçe’de yer alan habere göre Anayasa Mahkemesinin gönderdiği Halkbank dosyasını inceleyen mahkeme, Halkbank’tan temyiz başvurusuyla ilgili gerekçelerini 31 Temmuz tarihine kadar mahkemeye sunmasını istedi.

New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi Yargıcı Joseph F. Bianco’nun kararına göre, 31 Temmuz’da yapılacak ara duruşmada Halkbank’ın temyiz gerekçeleri dinlenecek.

 

 

 

İTİRAZ 60 GÜN İÇİNDE YAPILACAK

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Halkbank’ın temyiz gerekçelerinin reddiyle ilgili itirazını 60 gün içinde yapacak. Savcılığın itiraz gerekçelerini sunmasından sonraki 30 gün içinde de Halkbank savcılığın iddialarını yanıtlayacak. Bunun ardından da Savcılık, Halkbank’ın itirazlarına 30 günlük sürede yanıt verecek.

Yapılacak ara duruşma ve mahkemeye sunulacak yazılı dilekçelerin ardından New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi, Halkbank dosyasıyla ilgili kararını açıklayacak.

Halkbank’ın aleyhine bir karar çıkması durumunda dava New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde kaldığı yerden devam edecek.

 

 

New York İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi daha önce Halkbank’ın temyiz başvurularını iki kez reddetmişti.

 

 

HALKBANK’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde açılan davada şu suçlamalar yer alıyor:

  • ABD’yi dolandırmak amacıyla komplo kurmak,
  • “Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası”nı İran’a para transferleri yaparak ihlal etmek için komplo kurmak,
  • ABD bankalarını dolandırmak,
  • ABD bankacılık ve finans sistemini dolandırmak amacıyla komplo kurmak,
  • Kara para aklamak,
  • Kara para aklamak amacıyla komplo kurmak.

 

 

Halkbank aleyhinde 15 Ekim 2019 tarihinde açıklanan 45 sayfalık iddianamede, Halkbank yönetiminin Türkiye hükümetinin üst düzey yetkilileri tarafından desteklendiği ve korunduğu da iddia edilmişti.

İddianamede, Halkbank’ın 2012 ve 2016 yılları arasında İran’ın uluslararası piyasalarda petrol ve doğal gaz satışından elde ettiği gelirin ülkeye girmesinde yardımcı olduğu iddia edilmişti.

İddianamede Halkbank’ın, İran’ın petrol ve doğal gaz satışından elde ettiği geliri harcamasına imkan veren bir mekanizmanın, paravan şirketler ağını kullanarak uygulanmasına yardımcı olduğu iddia edilmişti.

Halkbank’ın yaptığı transferlerin tutarının yaklaşık 20 milyar doları bulduğu öne sürülmüştü.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler