Sosyal Medya

Ekonomi

Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı: Ödemeler, işsizlik ödeneği süresinden düşürülecek mi?

Kısa çalışma ödeneği süresinin 3 ay uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de  yayımlandı. İŞKUR, yapılan kısa çalışma ödemelerinin işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyeceğini…

Kısa çalışma ödeneği süresi uzatıldı: Ödemeler, işsizlik ödeneği süresinden düşürülecek mi?

Kısa çalışma ödeneği süresinin 3 ay uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de  yayımlandı.

İŞKUR, yapılan kısa çalışma ödemelerinin işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyeceğini bildirdi.

 

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin 7 Ağustos 2023’e kadar uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

 

Karar, 9 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

 

Karara göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun ek 2’nci maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bölgesel kriz gerekçesiyle 8 Mayıs 2023 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, işverenlerin başvurması koşulu ve daha önceden kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla, 8 Mayıs ve öncesinde kısa çalışma uygulaması biten işyerleri bakımından 9 Mayıs’tan itibaren (bu tarih dahil), 8 Mayıs’tan sonra kısa çalışma uygulaması biten işyerleri bakımından ise kısa çalışma bitiş tarihini izleyen tarihten itibaren, 7 Ağustos 2023 tarihine kadar yeni bir uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın uzatıldı.

 

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ SÜRESİNDEN DÜŞÜLMEYECEK

 

Türkiye İş Kurumundan (İŞKUR) konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada da 3 ay süreyle kısa çalışma uygulamasının hayata geçirildiği hatırlatıldı.

 

Açıklamada, kısa çalışma uygulamasını uzatmak isteyen işverenlerin başvurularının e-Devlet aracılığıyla alınacağı ifade edilerek, “İlk talebi Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığınca uygun görülen işverenlerin işçilerine, yeni bir uygunluk tespiti yapılmaksızın İŞKUR tarafından uzatma ödemeleri gerçekleştirilecektir” bilgisine yer verildi.

 

Daha önce ödenek için başvuru yapmış ancak henüz inceleme sonucu tamamlanmamış işverenlerin de uzatma başvurusunda bulunabileceği bildirilen açıklamada, bu uzatma başvurularının, ilk talebin inceleme sonucunun uygun görülmesinin ardından işleme alınacağı belirtildi.

 

Açıklamada, “Ayrıca anılan Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda bölgesel kriz gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ödemeleri, işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecektir” ifadesi yer aldı.

 

 

 

 

 

birgun.net

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler