Sosyal Medya

Ekonomi

Et yemek artık hayal olacak… Beyaz ete büyük zam yolda

Kırmızı ette yaşanan fiyat artışlarının ardından beyaz ete de zam yolda. Kasaplar, kilogramı toptan 26 lira civarında satılan tavuğun pazartesi…

Et yemek artık hayal olacak… Beyaz ete büyük zam yolda

Kırmızı ette yaşanan fiyat artışlarının ardından beyaz ete de zam yolda. Kasaplar, kilogramı toptan 26 lira civarında satılan tavuğun pazartesi gününden itibaren 64 liradan satılacağını söyledi.

 

Son zamların ardından kırmızı etten vazgeçen yurttaş, artık beyaz et de alamayacak. Ramazan ayı öncesi başlayan beyaz ete zam furyasına pazartesi günü yenisi ekleniyor.

Fiyatlara ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın’daki kasaplar, alım gücü düşen halkın yapılan zamlar­dan kendilerini sorumlu tuttuğunu söylüyor. Kasaplar, “Vatandaş kırmızı et, balık alamıyor. Alabildiği tavuktu. Ona da sürekli zam yapılıyor” diyor.

 

Sözcü’de yer alan habere göre; fiyatlara ilişkin bilgi veren esnaf şunları aktardı:

“Ramazan başlarken kemikli bütün tavuğun kilogramı toptan 26 lira civarında satılırken, pazartesi günü 64 liradan satılacak. Mangal sezonu başladı, geçen yıl bu dönemde 25-30 lira olan kanat pazartesinden itibaren 140 lira olacak. Bugünlerde girdilere büyük zam yok, ama beyaz et sürekli artıyor. Bu zamları vatandaşa anlatamıyoruz.”

Zamların ‘can sıkmaya başladığını’ söyleyen kasap Mehmet Demirci ise şöyle konuştu: “Bir süre öncesine kadar 5-6 liraya satılan tavuk sırtı kemik, çorbalık tabir ettiğimiz ürün şu anda 25 lira. Pazartesiden itibaren bu ürün 35 lira. Daha bir süre öncesine kadar bütün piliç 35 liraya satılıyordu. Nasıl oluyor da kemik sırt 35 lira oluyor. Bu gidişe kimse dur demezse kanat 250 lira olur, tavuk bonfile 200 lira olur, incik 220-230 olur. Bütün tavuk 100-120 lira olur. Kırmızı etten sonra hiç kimse de tavuk yiyemez.”

 

FİYATLAR 200 LİRAYI GÖREBİLİR 

Yüzde 20 zam yapıldığı takdirde tavuk eti çeşitlerinin bazılarında fiyatlar neredeyse 200 liraya dayanacak. Bilinen bir zincir markette mevcut fiyatlar üzerinden yapılan hesaplamaya göre, şu an 133.90 TL’den satılan tavuk kanatın kilogram fiyatının 160 liraya, 62.90 TL’den satılan bütün tavuğun kilogram fiyatının 75.48 TL’ye, 159.90 TL’den satılan tavuk but kilogram fiyatının 191.88 TL’ye, kilogram fiyatı 90.32 TL olan tavuk bonfilenin fiyatının 108.38 TL’ye çıkması bekleniyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler