Sosyal Medya

Ekonomi

İkinci el otomobile zam geliyor: Oran verildi!

Döviz kurundaki hızlı yükseliş ikinci el otomobil piyasası da hareketlendi. Sektör temsilcileri, bayrama kadar kademeli olarak ikinci el otomobil fiyatlarında artış olacağını belirttiler.

İkinci el otomobile zam geliyor: Oran verildi!

Döviz kurundaki hızlı yükseliş ikinci el otomobil piyasası da hareketlendi. Sektör temsilcileri, bayrama kadar kademeli olarak ikinci el otomobil fiyatlarında artış olacağını belirttiler.

28 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin ardından döviz kurunda yaşanan artış, ikinci el otomobil piyasasını da etkiledi.

 

Ekonomim’den Aysel Yücel’in haberine göre, Oto Merkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, bayrama kadar ikinci el araçlarda fiyatların yükselmeye devam edeceğini söyledi.

 

Karakaş, “Kurdaki değişime bağlı olarak sıfır otomobillere gelen zamlar, ikinci el piyasasına da yansımaya başladı. Dijital bir piyasa olduğu için özellikle ilan sitelerine fiyat yansımaları artık 24 saati bulmuyor” dedi.

 

 

 

Muhammed Ali Karakaş, bayram etkisi, yaz aylarına giriş, kiralama sezonunun açılması ve araç tedarikinde yaşanan problemlere paralel haziran ayının son haftasına kadar ikinci el otomobillerde yüzde 4 ila yüzde 6 arasında fiyat artışı öngördüklerini söyledi.

Karakaş, ikinci el piyasasında satışlara yönelik beklentilerini ve piyasayı şekillendirecek gelişmeleri şöyle anlattı:

“Yaz sezonu, kiralamanın artışı hızı, kurun artış hızı yatırım aracına dönüşe hizmet etmesi gibi etkiler devam ederse ticaret hızlanır. Bu durumda doğal olarak ikinci elde adetler yükselmeye devam eder.

İkinci el otomobil pazarında yılsonunda 7.5 milyon adetin üzerinde bir satış beklentimiz var. 2022’de 6,4 milyon adet ikinci el otomobil satılmıştı.”

Diğer yandan, döviz kurunun seyrine bağlı olarak araç satışında farklı eğilimler olabileceğine de işaret eden Muhammed Ali Karakaş, “Kurdaki hızlı yükseliş devam ederse birçok kişi araç satışını askıya alıp beklemeye geçebilir” dedi.

Ekonomideki yeni yol haritasının sektörün kaderini belirleyeceğini ifade eden Karakaş şöyle konuştu:

“Hükümetin rasyonel ekonomi politikalarına dönüşü yabancı yatırımcı başta olmak üzere üretici olan markaları da Türkiye de yeni planlar yapmaya sevk edecek. Yeni ekonomi politikalarına dönüş, sürdürülebilirlik, piyasanın tekdüze olması gibi etkilerin minimum 3-4 ayda etkisini göstermesiyle vergide de çeşitli yöntem değişiklikleri bekliyoruz.

Özellikle elektrik otomobili teşvike yönelik vergisel anlamda tüketiciye avantaj yaratacak hamlelerin sektörde geniş yankı uyandıracağı kesin. Bu bağlamda kur, faiz, enflasyon dengesinde piyasa kendi yolunu bularak bir fiyatlama yapacak.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler