Sosyal Medya

Borsa

FED faiz artırımında sona yaklaşırken, TL faiz içeride ve dışarıda yükseliyor

Hatırlanacağı üzere, ABD’de Şubat ayı genelinde açıklanan enflasyona yönelik inatçı verilerin gölgesinde FED’den 50 baz puan faiz artırım ihtimali belirmiş,…

FED faiz artırımında sona yaklaşırken, TL faiz içeride ve dışarıda yükseliyor

Hatırlanacağı üzere, ABD’de Şubat ayı genelinde açıklanan enflasyona yönelik inatçı verilerin gölgesinde FED’den 50 baz puan faiz artırım ihtimali belirmiş, akabinde se -son 2 haftalık zaman diliminde- ard arda patlak veren banka krizleri ile bu beklenti hızla yerini 25 baz puan artırıma hatta, pas geçmeye terk etmişti. Nitekim, dün sonuçlanan olağan toplantıda, FED piyasa beklentisi ile uyumlu politika faizini %4,75-5,00 bandına çekti.

Piyasa tahmincileri, bu sabah itibariyle FED’den bir kez daha 25 baz puan artırım, akabinde ise faizin yönünü aşağıya çevirmesini bekleniyor. Dün akşam gerek karar metni gerekse de Başkan Powell’in basın toplantısı son dönemin tedirginliğinin gölgesinde şahin bir üslup içermezlen, piyasların faiz artırımlarında sona yaklaşıldığı inancı da iyice perçinlendi.

Powell ayrıca, bankacılık sektöründe var olan stresin, FED’in düşündüğünden daha sert bir ekonomik yavaşlamaya neden olabileceğinin altını çizerken,  ekonomi için “önemli” sonuçlara neden verecek bir kredi sıkışıklığını da tetikleyebileceğini söyledi. Bu noktayı önemsiyoruz keza bizler de geçen gün  finansal istikrar mı fiyat istikrarı sorusunu ön plana taşımıştık. Bankacı kimliğimle çok açık bir şekilde söyleyebilirim ki, stresin arttığı dönemlerde, bankalar kredi musluğunu kısarak riskli varlıkların ağırlığını artrırmamak suretiyle özermayelerini, sermaye yeterlilik rasyolarını ve diğer önemli metriklerini güçlendirmeye çalışır.

Başkan Powell da dün akşam finansal sıkılaşma endişesini ön plana taşıyarak sıkılaşmanın büyüme ve enflasyon üzerinde aşağı yönlü bir baskı yaratabileceğinin altını çizerek önümüzdeki toplantıya ilişkin net bir sinyal vermekten imtina etse de, faiz artımlarında sona gelindi algısı iyice güç kazandı.

Gelelim FED gecesinin piyasa yansımasına. Takdir edeceğiniz üzere, dün akşam beliren tablo paralelinde dolar geceyi küresel çapta değer yitirerek tamamladı. Doların piyasa kuru olan sepet bazında DXY son 10 günden %3,5 değer kaybederken, EURUSD 1,09 ; GBPUSD ise 1,23 seviyesini aşarak  son 7 haftanın zirvesine yükseldi. Sterlin cephesinde adım adım 1,24 seviyesine doğru ilerlediğimizi not edelim. Bitcoin karar öncesinde 28bin seviyesindeki hareketini koruyamayarak bir nebze de olsun geri çekildi. Teknik bir bakış açısıyla, haftanın 28,200 dolar seviyesinin üzerinde tamamlanması yükselişin devamı için önemli bir sinyal olacaktır.

Kıymetli madenler cephesinde ise, hatırlanacağı üzere, Credit Suisse’in büyük bir mühendislik çalışması ile kurtarılması öncesinde artan güvenli liman ihtiyacı ile psikolojik 2bin dolar seviyesini aşan altın, havanın sakilemesi ve güvenli liman arayışını azalması ile dün 1,940 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Dün akşam ise, kâr satışlarından sıyrılarak hızla 1,980 dolar seviyesine geri döndüğünü gördük. 2 yıl vadeli ABD tahvil faizinin de son 2 günden neredeyse 40 baz puan gerilemesinin de -faiz getirisi olmayan ve ABD getirileri ile ters korelasyona sahip- altını desteklediğini düşünüyoruz. Altında yükseliş isteğinin korunacağını düşünmeye devam ettiğimizin altını bir kez daha çizelim.

Dün geceye ait önemli bir notunuz daha var. ABD Hazine Bakanı Yellen, dün akşam milletvekillerine seslenirken, bu ay iki büyük banka iflasının neden olduğu kargaşayı durdurmanın bir yolu olarak Kongre’nin onayı olmadan ABD bankacılık mevduatlarına “geniş sigorta” yapmayı düşünmediğini veya tartışmadığını söyledi. FED Başkanı Powell ile aynı dakikalarda konuşan Yellen’in sigortasız (USD 250,000 altında kalan mevduatlar) ‘tüm’ mevduata destek verilemez demesi bankacılık hisseleri üzerinde satış baskısı kurdu. 8 Mart’ta başlayan ABD bankacılık krizinden bu yana değerinin çoğunu kaybeden First Republic Bank hisseleri, Yellen’ın açıklamalarının ardından dün %15 düştü. Bankanın hissesi son 32 günde % 91 değer kaybetti!

ABD borsaları geceyi %1,6 civarında düşüşle tamamlarken, bu sabah Asya piyasalarının da kararsız bir seyir izlediğini görüyoruz. Güvenli liman Japon Yen’in bankacılık krizi başlamasından bu yana %6 değer kazanması, ihracat odaklı Japonya ekonomisini olumsuz etkileyeceği beklentisi ile gösterge endeks Tokyo borsası son günlerde baskı altında işlem görüyor.

Gözler bugün TCMB’nin olağan Mart ayı PPK toplantısına çevrilecek. Faizlerde bir değişiklik beklenmezken, TL (piyasa) faizlerindeki yükseliş de devam ettiği not edelim. Londra piyasalarında TL sıkışıklığı sürerken, içeride ise 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faiz oranı %14,50 seviyesine yükselerek son 4 ayın yeni zirvesine test etti. TL’nin iyice sıkıştığı görüyoruz. USDTRY kuru ise bebek adımları ile de olsa yukarı gitmeye devam ederken, otoritenin ise her geçen gün özellikle döviz alımları ile ilgili yeni adımlar açıklaması, serbest piyasa ekonomisi ve dinamikleri ile uyumsuz bir görünüm arz ediyor.

Bugün menüde ayrıca İngiltere ve İsviçre Merkez Bankalarının da olağan faiz toplantıları bulunuyor. Her iki otoritenin de ölçülü oranda faiz artırımına gideceği tahmin ediliyor. Her hafta Perşembe günü olduğu üzere, TCMB ve BDDK’nın haftalık bültenleri de mercek altında olacaktır.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler