Sosyal Medya

Döviz

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 8,5’e geriledi, gözler ECB’de

Euro Bölgesi’nde enflasyon ocakta aylık yüzde 0,4 azaldı. Yıllık enflasyon ise yüzde 9,2’den yüzde 8,5’e geriledi. Euro Bölgesi’nde enflasyonun en…

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 8,5’e geriledi, gözler ECB’de
Euro Bölgesi’nde enflasyon ocakta aylık yüzde 0,4 azaldı. Yıllık enflasyon ise yüzde 9,2’den yüzde 8,5’e geriledi. Euro Bölgesi’nde enflasyonun en düşük olduğu ülke ise yüzde 5,8’le İspanya ve Lüksemburg oldu.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin ocak dönemine ilişkin enflasyon öncü verilerini yayımladı. Buna göre, Euro Bölgesi’nde aralıkta yüzde 9,2 olan yıllık enflasyon, ocakta yüzde 8,5 seviyesine geriledi. Enflasyon ocakta bir önceki aya göre ise yüzde 0,4 azaldı.

Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyonun ocakta yüzde 8,9 olmasıydı.

ENERJİ ENFLASYONU YÜZDE 17

Enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 17,2 ile enerjide gerçekleşti. Enerjiyi, yüzde 14,1 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 6,9 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve yüzde 4,2 ile hizmetler izledi.

AB uyumlu verilere göre enflasyon, ocak ayında Letonya’da yüzde 21,6, Estonya’da yüzde 18,8, Litvanya’da yüzde 18,4, Slovakya’da yüzde 14,9, Hırvatistan’da yüzde 12,5, Avusturya’da yüzde 11,5, İtalya’da yüzde 10,9, Portekiz’de yüzde 8,6, Hollanda’da yüzde 8,4, Finlandiya’da yüzde 8, İrlanda’da yüzde 7,7, Belçika’da yüzde 7,5, Yunanistan’da yüzde 7,2, Fransa’da yüzde 7, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde yüzde 6,8, Malta’da yüzde 6,7, İspanya ve Lüksemburg’da yüzde 5,8 seviyesinde tespit edildi.

Eurostat, Almanya’nın enflasyon verilerini ise yayımlamadı. Almanya’da ocak ayı öncü enflasyon verilerinin yayınlanması yazılım sorunu nedeniyle 6-10 Şubat haftasına ertelenmişti.

Avrupa Merkez bankası bu hafta ne yapacak? 

ECB tarihindeki en agresif sıkılaştırma dalgasının sonuçlarının yılın ikinci yarısına kadar tamamen görünür hale gelmesi pek olası değil. Bu hafta dikkatler ECB’de. Faiz artırımı kararı alması beklenmekte.  Lagarde’ın yapacağı açıklamalara göre  mart ayındaki toplantıda ve sonrasında neler beklendiği anlaşılmaya çalışılacak.

ECB muhtemelen Şubat ve Mart aylarında 50’şer baz puanlık faiz artışı yapacak ve ardından Mayıs ayında 25 baz puanlık son bir artış gerçekleştirecek. Ekonomistler Bloomberg anketine göre, faiz oranının şimdiki %2’den %3,25’e yükseltmeleri bekleniyor.

Lagarde, geçen ay Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’na verdiği demeçte, yetkililerin “enflasyonun hedefimize zamanında geri dönmesini sağlamak için rotada kalacaklarını” söyledi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler