Sosyal Medya

Ekonomi

Enflasyon farkı ortaya çıktı! Maaş zamlarında tablo netleşiyor

Kasım ayındaki enflasyon oranlarının duyurulmasının ardından, enflasyon farkı her ay artan bir oranla yüzde 33,64'e ulaştı. Enflasyon farkı, Aralık ayında açıklanacak olan verilerin ardından netleşecek ve bu durum, memur ve memur emeklilerin zam oranlarının belirlenmesinde etkili olacak.

Enflasyon farkı ortaya çıktı! Maaş zamlarında tablo netleşiyor

Kasım ayındaki enflasyon oranlarının duyurulmasının ardından, enflasyon farkı her ay artan bir oranla yüzde 33,64’e ulaştı. Enflasyon farkı, Aralık ayında açıklanacak olan verilerin ardından netleşecek ve bu durum, memur ve memur emeklilerin zam oranlarının belirlenmesinde etkili olacak.

 

 

Enflasyon farkı, memur ve emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında iki kez yansıtılıyor. Son beş aydaki enflasyon verilerine göre, 2023 Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında enflasyon farkı yüzde 33,64 olarak belirlendi. Aralık ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından, zam olarak verilecek enflasyon farkı netlik kazanacak.

 

Merkez Bankası’nın 2023 yılı için tahmini enflasyon oranı yüzde 59 ile 67 arasında değişiyor. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam, toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkının toplamı üzerinden hesaplanacak. 2023 yılı toplu sözleşmesinde memur ve emeklilere verilen zam oranı yüzde 10+6 olarak belirlenmişti. Bu durumda, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı şimdiden en az yüzde 44,89 olacağı kesinleşti.

 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı da belirlendi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında en az yüzde 33,64’lük bir artış olacak.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler