Sosyal Medya

Ekonomi

Bakan Şimşek’ten ‘Biz neden yapamıyoruz’ çıkışı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 14. Türk-Arap Ekonomi Forumu'nda gerçekleşen bir panelde moderatörlük yaparak katılımcı ülkelerin bakanlarına sorular sordu.

Bakan Şimşek’ten ‘Biz neden yapamıyoruz’ çıkışı

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, 14. Türk-Arap Ekonomi Forumu’nda gerçekleşen bir panelde moderatörlük yaparak katılımcı ülkelerin bakanlarına sorular sordu.

 

 

İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen 14. Türk-Arap Ekonomi Forumu’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Şimşek, forumun Türkiye ve Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendirmede büyük bir fayda sağlayacağına inandığını belirtti. Ayrıca, bölgeden gelen iş insanlarıyla görüşmeye hazır olduğunu da dile getirdi ve bu tür toplantıların ülkelerin sunabileceği fırsatları aktarmak için önemli bir platform olduğunu vurguladı.

 

Forum, hükümet üyeleri, üst düzey kurum ve kuruluş temsilcileri tarafından katılarak Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerin geleceğine yönelik yol haritasını paylaşma fırsatı sundu. Etkinliğe Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanı sıra Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Petrol Bakanı ile Ekonomi ve Yatırım İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Saad Al-Barrak, Mısır Maliye Bakanı Dr. Mohamed Maait, Katar Devlet Bakanı ve Yönetim Kurulu Başkanı ile Serbest Bölgeler Otoritesi Başkanı H.E. Ahmad Al-Sayed, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Arap Odaları Birliği Genel Sekreteri Dr. Khaled Hanafy, ve Libya Merkez Bankası Başkanı Sadek Al Kaber gibi önemli isimler katıldı.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, paneli yönetirken üç soru üç cevap yaklaşımını benimseyerek, ABD ile Çin arasındaki ticaret geriliminin küresel ekonomiye etkilerini ele aldı.

 

“BİZİ ENGELLEYEN ŞEY NEDİR?”

 

Şimşek’in Arap dünyasından katılan temsilcilere yönelttiği ilk soru şu şekildeydi:

 

“Bölge içi ticaret entegrasyonu dünya genelinde en düşük seviyede. Bölge ticareti, genel ticaretin yalnızca yüzde 17’sini oluşturuyor, bu da petrolü dışarıda bıraktığımızda hesaplanan bir rakam. Avrupa’da bu oran yüzde 70. Politika yapıcılar ve iş dünyası olarak, ticaret entegrasyonunu nasıl geliştirebiliriz? Karşılıklı ikili yatırımları nasıl artırabiliriz? Bizi engelleyen şey nedir? Asya, Avrupalı komşularımız ve Amerika’nın başardığı şeyleri neden gerçekleştiremiyoruz?”

 

Forumda konuşan Bakan Şimşek, ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi ve yavaş büyüme engellerinin aşılması için birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı. Şimşek, temel mesajlardan birinin ticaretin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti ve ayrıca zorlu finansal koşullarla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti. Dünya çapında finansal şartların sıkı ve zorlayıcı olduğunu dile getirdi ve örnek olarak ABD’de 10 yıllık tahvillerde yüzde 5’lik getiri önerildiğini söyledi, bu durumun rekabeti zorlaştırdığını ifade etti.

 

Bakan Şimşek, Kuveyt, Katar gibi Suudi Arabistan bölgelerinin yükselmekte olan piyasalara bağımlı olmadığını ve bu ülkelerin kendi kaynaklarına sahip olduğunu belirtti. Bu durumun doğru bir şekilde kullanılması halinde, bölgede önemli bir dönüşüm sürecinin başlatılabileceğini ifade etti. Bakan, bu gelişmenin bölge için faydalı olabileceğine inandığını vurguladı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler