Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Yuan 16 senenin en düşüğünde

Çin iç piyasasında kullanılan onshore yuan değeri, dolar karşısında yüzde 0,2 değer kaybederek 2007'den beri en düşük seviyesine geriledi.

Yuan 16 senenin en düşüğünde

Çin iç piyasasında kullanılan onshore yuan değeri, dolar karşısında yüzde 0,2 değer kaybederek 2007’den beri en düşük seviyesine geriledi.

 

 

 

Çin iç piyasasındaki yuan, ülke ekonomisine ve finansal piyasalara yönelik karamsarlığın artmasıyla birlikte dolar karşısında 16 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ülkenin para birimi yüzde 0,2 kayıpla dolar başına 7,3294’e gerilerken Çin dışı piyasada da (offshore) benzer büyüklükte bir düşüş yaşandı.

Yuandaki zayıflama, Çin Merkez Bankası’nın Perşembe günü günlük referans oranını art arda 54’üncü günde de beklenenden güçlü bir seviyede belirlenmesine rağmen yaşandı. Bu Bloomberg’in 2018 yılında yuanın sabitlemesine ilişkin tutmaya başladığı tahmin anketi için en uzun seri olarak kayda geçti.

Destek önlemlerine rağmen düşüşünü sürdürdü

Çin’in giderek kasvetli ekonomik görünümü ve ABD ile politika ayrılığı nedeniyle baskı altında olan iç piyasadaki yuan, yetkililerin düşüşü yavaşlatmak için destek önlemlerini artırmasına rağmen tehlikeli şekilde yüzde 2’lik işlem bandının zayıf ucuna yaklaştı.

Kur sabitleme veya devlet bankalarından dolar satmalarını istemek gibi yöntemlerin, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde bir toparlanma yaşanmadan ya da daha az şahin bir Fed olmadan oyunun kurallarını değiştirip değiştirmeyeceğine dair şüpheler sürüyor.

Uzmanlar bu konuda sorulması gereken sorunun ise Çin’in yuan için çizgiyi hangi seviyede çekeceği ve düşük yuanın, istikrarsızlaştırıcı bir sermaye çıkış sarmalı riskinin hangi noktada ekonominin gördüğü potansiyel faydalara ağır basacağı olduğunun altını çiziyor.

 

DBS Bank Makro Stratejisti Wei Liang Chang yaşanan düşüşle ilgili, “Yuanın çok fazla zayıflamasına izin vermek, Asya genelinde rekabetçi değer kaybı riskine yol açacak, sermaye çıkışlarını teşvik edecek ve ihracat sektörüne yalnızca küçük faydalar sağlayacaktır. Çin’in yuandaki değer kaybına göz yummaya devam edeceğine ve doların keskin bir şekilde güçlenmesi durumunda bazı düzeltmeler yapılmasına izin vereceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl dolar karşısında yüzde 6’ya yakın değer kaybetti

Doların küresel çapta güçlenmesiyle yuan bu yıl yüzde 6’ya yakın değer kaybetse de diğer başlıca para birimleri karşısında daha iyi bir performans sergiledi. Çin para biriminin işlem gören emsallerinden oluşan bir sepete karşı göstergesi ise yaklaşık yüzde 2 yaşadı.

Bazı stratejistler Çin’in yuanın zayıflama eğilimini tersine çevirecek kadar sert bir şey yapmasının pek olası olmadığını savunuyor. Pekin yönetimi geçtiğimiz aylarda, devlete ait bankalardan dolar satmalarını isteyerek yuanı desteklemeye çalışırken bir yandan da kısa vadeli döviz fiyatlarını sıkıştırmak için offshore likiditeyi sıkılaştırmaya çalışıyordu.

Jefferies’den Brad Bechtel, “Dolar-yuanın büyük düzeltmeye rağmen inatla 7,30’un üzerinde kalması, baskının hâlâ yüksek olduğunu gösteriyor. PBOC kesinlikle bir çeşit büyük devalüasyon olayı yaşamamaya çalışacak çünkü bu durum yuan istikrarı, yuanın ticari para birimi olması, potansiyel rezerv para birimi vb. fikrini mahvediyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

 

 

bloomberght

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler