Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Silikon Vadisi Bankası’nın finansal sağlığı piyasaları ürküttü!

Küresel mali piyasaların dün günün büyük bir bölümünü sakin tamamlaya aday olduğunu düşündüğümüz bir ortamda, ABD’nin ölçek olarak 15. büyüğü…

Silikon Vadisi Bankası’nın finansal sağlığı piyasaları ürküttü!

Küresel mali piyasaların dün günün büyük bir bölümünü sakin tamamlaya aday olduğunu düşündüğümüz bir ortamda, ABD’nin ölçek olarak 15. büyüğü olan Silikon Vadisi Bankası’nın finansal sağlığına ilişkin endişeler sonrasında ABD banka endeksi %8’e yakın gerilerken, bu durum en büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 endeksini de %2 aşağıya çekti. Halbûki, FED Başkanı Powell’ın ABD Kongresinde son iki günde sarf ettiği şahin sözler sonrası satış baskısına boyun eğen piyasalar, dün satış baskısında yorulmuş olacaklar ki soluklanmaya tercih etmişlerdi.

ABD’de SVB Financial Group, banka portföyünde bulunan çoğunluğu da ABD devlet tahvili olan menkul kıymetlerin yükselen faiz ortamında zarar yazmaya başlamasına paralel sermaye artırımının için (21 milyar dolar zarar ile) tahvil satmak zorunda kalması ile hisse fiyatı %60 oranında düşerken, banka hisselerinden 80 milyar doları aşkın değerin silinmesine de katkıda bulundu.

SVB haberler sonrasında genele yayılan satış baskısı ile ABD borsaları geceyi %2 civarında düşüşle tamamlarken, sermaye artırım ihtiyacına paralel yazılan büyük zarar ardından daha geniş bankacılık sistemi stresinin de açığa çıkması ile güvenli liman ihtiyacının artmasına paralel tahvil fiyatları yükselirken (faizleri düşerken) FED’den beklenen faiz artışlarına ilişkin beklentiler de azaldı. Örneğin, dün sabah %5,15 seviyesine dayanarak son 15 yılın zirvesine yükselen 2 yıllık ABD devlet tahvil getirisi bu sabah %4,75 seviyesine geriledi. Vadeli faiz fiyatlamalarına göre, olağan 20 Eylül FED FOMC toplantısına yönelik terminal oran %5,70 seviyesinden %5,45 seviyesine geriledi.

ABD tahvil faizlerinde görülen geri çekilmeye paralel altının ons fiyatı bir miktar da olsun toparlanarak 1,800 dolar seviyesinin eteklerinden 1,830 dolar seviyesine kadar yükselirken, gümüş ise 20 dolar seviyesinin etrafında salınmaya devam etti. Direnişin parası Bitcoin, havanın SVB haberleri ile bozması ve elbette ABD’de düzenleyici baskısının yatırımcı duyarlılığını incitmesi ile Kasım ayından bu yana en kötü haftasını geçiriyor. Ocak ayından bu yana ilk kez 20bin doların altına düşen Bitcoin’de kripto dostu banka Silvergate Capital Corp.’un tasfiyesi de etkili oldu.

Yeni gün başlangıcında, Japonya Merkez Bankası (BOJ) aşırı düşük faiz oranlarını korurken, tartışmalı tahvil getiri kontrol politikasında (YCC) değişiklik yapmayı erteledi. Öte yandan, Xi Jinping Cuma günü, Mao Zedong’dan bu yana ülkenin en güçlü lideri olarak hakimiyetini sıkılaştırırken, Çin cumhurbaşkanı olarak emsal teşkil edecek şekilde üçüncü beş yıllık dönemi garantiledi. Asya’nın gösterge endeks Tokyo borsası, Wall Street liderliğinde altı gün sonra ilk mağlubiyetini alarak %1,5 düşerken, Asya geneli kırmızılara boyanmış bir tablo sergiliyor.

Türkiye cephesinde ise BİST100 endeksi dünü günü yatay bir seyirle bitirirken, kur ve tahvil faizleri kamu kontrolünde sakin kalmaya devam etti. Dün Bankacılık otoritresi BDDK, bankaların özkaynaklarındaki döviz pozisyon oranını %5’ten %10’a çıkardı. Hatırlanacağı üzere birkaç ay önce de %20’den %5’e düşürmüştü. Türkiye cephesinde otoritenin almış olduğu kararları takip etmekte zorlanıyoruz!

ABD’de bugün KKTC saati ile 15:30’da açıklanacak istihdam raporu büyük bir önemle takip edilecektir. Son dönemde açıklanan güçlü veriler ardından ABD ekonomisinin sağlığı hakkında en iyi bilgiyi sunan verinin Şubat ayında manşet istihdam artışının 205bin kişi olması (Ocak 517bin kişi), işsizlik oranının %3,4 seviyesinde kalması, alt kalemlerde ise FED’in yakından takip ettiği maaş artışlarının aylık %0,3 yıllık olarak ise %4,7 artması (Ocak %4,4) bekleniyor. Manşet veri kadar yıllık maaş artışlarına da dikkat etmek gerektiğinin altını çizelim.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler