Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Eninde sonunda benim olacaksın hadi naz yapma… #Powell #FED

Bültenimizi bugün Tarkan’ın efsane şarkısı Gül Döktüm Yollarına ile açtık. Dün akşam sonuçlan yılın ilk ve olağan FED toplantısından beklentilere paralel…

Eninde sonunda benim olacaksın hadi naz yapma… #Powell #FED

Bültenimizi bugün Tarkan’ın efsane şarkısı Gül Döktüm Yollarına ile açtık. Dün akşam sonuçlan yılın ilk ve olağan FED toplantısından beklentilere paralel 25 baz puan artırım kararı çıktı. Böylelikle FED politika faizini %4,50 – 4,75 bandında taşımış oldu. Tahmin ettiğimiz üzere, FED enflasyonla savaşında önemli bir dönemeci geride bıraksa da, Powell basın toplantısında kazanılan mevzileri kaybetmemek adına başlayan dezenflasyonist dönemi “zafer” olarak görmek yerine, gösterge gecelik faiz oranının daha da artırmayı (iki kez daha) ve en azından 2023’e kadar yüksek kalması gerektiğini söyledi.

Karar öncesinde, hafta içi raporlarında da belirttiğimiz üzere, vadeli işlemler (piyasa fiyatlaması) FED faiz oranlarının Haziran ayında zirve yapması ardından yılın ikinci kısmında gerilemesini (hâlen daha) bekliyor. Hatta, önemli bir yurtdışı kurumun raporunda yılın ikinci yarısına ilişkin faiz indirim beklentisi 150 baz puan olarak ön plana çıktı. Başkan Powell faiz artırımlarının süreceğini belirterek piyasalardaki faiz indirimi beklentilerini kırmaya çalışırken, yine de geçmiş toplantılara nazaran daha az şahin ifadeler kullanması hatta bazı ifadelerinin güvercin olarak yorumlanması, piyasaların dün geceyi olumlu tamamlamasına neden oldu.

FED kararı ve rahatlamış bir görüntü sergileyen FED başkanı Powell’ın basın toplantısı sonrası dolar küresel bazda değer kaybetti. Doların piyasa kuru olan DXY 101 seviyesinin de altına sarkarak son 9 ayın dibini test etti. Teknik mânâda 102 seviyesinin daha fazla direnememesi sonrasında aşağıda 99 seviyesi hedeflenebilir. DXY sepetinde yer alan en ağırlıklı para birimi olan EUR ise açıklamalar ardından 1,0940 seviyesindeki direncini hızla kırarak 1,10 seviyesini de aştı. Benzer bir şekilde EUR’da da yukarıda 1,1270 seviyesi hedeflenebilir (1,0930 zarar kes, 1,1260 kâr al).

Doların değer kaybetmesine paralel altının ons fiyatı yeniden 1,955 dolar seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Altında uzun bir süredir yukarıda 1,965 dolar seviyesine işaret ediyoruz. Geçilmesi durumunda daha da yukarıda tüm zamanların zirvesi olan 2,070 dolar potaya girecektir. Altın gümüş rasyosunun gümüş üzerinde baskı kurması ile yıla ayağına pranga bağlanarak başlayan gümüşün de 24,50 dolar seviyesi geçildikten sonra hareketleneceğini düşünüyoruz. Brent cinsi petrol beklentimize paralel 83,50 dolar seviyesine gerilerken (daha aşağıda yolumuz var), direnişin parası Bitcoin olumlu piyasa şartlarına paralel 24bin dolar seviyesini test ederek son 5 ayın zirvesine yükseldi. Seneye iyi bir başlangıç yapan Bitcoin’de asıl yükseliş 28bin dolar seviyesi geçildikten sonra başlayacaktır.

Powell sonrası artan risk iştahı ile ABD borsaları da alımların eşliğinde geceyi yükselişle tamamladı. En büyük 500 şirketin işlem gördüğü S&P500 %1 yükselirken, teknoloji hisselerinin işlem gördüğü Nasdaq’ta yükseliş oranı %2 oldu. Bu olumlu havanın bu sabah Pasifiğin diğer ucuna da yansıdığını görüyoruz. Asya piyasalarında hâkim renk yeşil.

Bugünün veri takimin ise oldukça yoğun. Avrupa (ECB) ve İngiltere (BOE) merkez bankaları faiz toplantılarına yönelik 50 baz puan artırım için piyasa fiyatlaması sırası %94 ve %87. Her iki otoritenin bundan sonra nasıl bir yol haritası izleyeceğini merakla takip edeceğiz. İngiltere’de ekonomik aktivitenin ivme kaybetmeye başlaması ile GBPUSD paritesinde yükseliş isteği zayıf görünüyor.

Türkiye cephesinde ise son günlerde kullandığımız ifadelerde pek de bir değişiklik yok. USDTRY kuru sakin bir seyir izlerken, paritenin yükselmesi ile EURTRY kuru 20,75 seviyesini test ederek tüm zamanların zirvesine geldi. USDTRY kurunun bebek adımları ile değer kaybetmesi ve altının ışıldaması ile gram altın 1,185 TL seviyesine dayanarak rekor kırdı. Hisse senetlerindeki aşırı volatilite ise dün de korundu. Son 7 gündür gerileyen ana endekste dün bültenimizde ön plana çıkardığımız 4,970 seviyesi destek görevi üstlenemeyince, satışlar ivmelendi ve devre kesicilerle eşliğinde gün %5,3 düşüşle tamamlandı. Hisse senetlerinde gerilemenin devam edebileceğinden endişe ediyoruz.

Türkiye dün açıklanan imalat sanayi PMI endeksi (büyümenin öncü göstergesi) 10 ay sonra büyümeye işaret ederken, İTO’nun açıkladığı İstanbul için enflasyon rakamları, aylık bazda %5,94; yıllık ise %79,7 artış kaydetti. Yarın açıklanacak resmî enflasyonun Reuters anketine göre %3,80 artması, baz etkisi ile yıllık enflasyonun ise %64,27’den %53,50 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Dün akşam bilançosunu açıklayan Meta (Facebook) bu yıl daha sıkı maliyet kontrolleri ve 40 milyar dolarlık yeni hisse geri alımı ve CEO Mark Zuckerberg’in 2023 yılını “Verimlilik Yılı” olarak adlandırması sonrası dün gece %3’e yakın yükseldi. Bugün teknoloji devleri Apple, Amazon, Alphabet (Google) bilançolarını izleyeceğiz. Her Perşembe günü olduğu üzere TCMB analitik bilançosu, para ve banka istatistikleri de merceğimizde olacaktır.

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler