Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Almanya ekonomisi resesyonda

Almanya ekonomisi, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılamasının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3…

Almanya ekonomisi resesyonda

Almanya ekonomisi, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılamasının etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 daralarak, teknik olarak resesyona girdi.

İlk çeyreğin ötesine bakıldığında, yılın başındaki iyimserlik yerini daha fazla gerçeklik duygusuna bırakmış gibi görünüyor. Satın alma gücündeki düşüş, sanayi sipariş defterlerinin zayıflaması, on yıllardır görülen en agresif para politikası sıkılaştırmasının etkisi ve ABD ekonomisinde beklenen yavaşlama, zayıf ekonomik faaliyet lehine faktörler. Bu döngüsel faktörlerin yanı sıra, Ukrayna’da devam eden savaş, demografik değişim ve mevcut enerji geçişi, önümüzdeki yıllarda Alman ekonomisi üzerinde yapısal olarak ağırlık yaratmaya devam edecek.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ilk çeyreğe ilişkin Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) nihai verilerini açıkladı.

Buna göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH, bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,3 küçüldü.

Destatis, öncü verilerle, 28 Nisan’da ekonominin ilk çeyrekte büyüme kaydetmeyeceğini öngörmüştü. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,5 daralmıştı. Böylece ilk çeyrekteki yüzde 0,3 daralmanın ardından Alman ekonomisi, “üst üste iki çeyrek GSYH’de küçülme yaşanması” olarak ifade edilen teknik resesyona girmiş oldu.

Geçen yılın ilk çeyreğine göre ise ülkenin GSYH’si yüzde 0,5 geriledi.

 

Destatis Başkanı Ruth Brand, k “GSYH’de büyümenin 2022’nin sonunda sıfırın altında kalmasının ardından, Alman ekonomisi art arda iki çeyrek küçülme kaydetti.” dedi.

Birinci çeyrekte özel harcamalar, yüksek enflasyon nedeniyle tüketicilerin satın alma gücünün azalmasının etkisiyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 azaldı.

Kamu harcamaları yüzde 4,9 geriledi. Makine ve ekipman harcamalarında yüzde 3,2 ve inşaat yatırımlarında yüzde 3,9 artış gözlemlendi.

Aynı dönemde mal ve hizmet ihracatı ise yüzde 0,4 artarken, ithalat 0,9 düştü.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler