Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD’de tarım dışı istihdamda beklenmedik güç: İstihdam piyasası yavaşlamaya direniyor

Fed’in para politikası sıkılaştırma sürecinde dikkatle izlediği tarım dışı istihdam ve ücret artışları açıklandı. ABD ekonomisinde ocak ayında tarım dışı…

ABD’de tarım dışı istihdamda beklenmedik güç: İstihdam piyasası yavaşlamaya direniyor

Fed’in para politikası sıkılaştırma sürecinde dikkatle izlediği tarım dışı istihdam ve ücret artışları açıklandı. ABD ekonomisinde ocak ayında tarım dışı istihdam 517 bin arttı. Bloomberg anketinde beklendi 188 bin net tarım dışı istihdam artışıydı.

Aralık için 223 bin olarak açıklanan tarım dışı istihdam artışı 260 bine güncellendi.

Enflasyon açısından kritik önemdeki ortalama saatlik kazançlar ise beklentilere paralel geldi. Ocak ayında ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre %0,3 arttı. Yıllık artış da %4,4 oldu. Ortalama saatlik kazançlarda yıllık artış beklentisi %4,3’tü.

Ocak ayında ABD’de işsizlik oranı %3,4 ile %3,6’lık beklentinin altında kaldı. Mevcut %3,4’lük işsizlik oranı 1969’dan bu yana en düşük işsizlik oranı anlamına geliyor.

İşe alım, eğlence ve turizm, profesyonel ve iş hizmetleri ve sağlık hizmetleri tarafından yönetilen sektörler arasında geniş tabanlıydı.

Rakamlar, artan borçlanma maliyetlerine, tüketici talebindeki geri çekilmeye ve genel olarak belirsiz bir ekonomik görünüme rağmen iş piyasasının direncini göstermekte. İşçilere olan talep, ücret artışını güçlü tutma ve enflasyonu daha da körüklemekle tehdit ederek arzı aşmaya devam ediyor.

Bu, merkez bankasının faiz artırım hızını çeyrek puana düşürmesinin ardından çarşamba günü Başkan Jerome Powell tarafından özetlendiği şekliyle Fed için önemli bir engel. Fakat, Powell’ın yetkililerin milyonlarca insanı işsiz bırakmadan enflasyonu bastırdıkları yumuşak bir iniş yapabilecekleri konusunda iyimserliğini destekler nitelikte.

ADP verisi zayıf gelmişti

Veriler açısından öncü gösterge olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdam verisi istihdamda zayıf bir artışa işaret etmişti.

ADP verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Ocak’ta 106 bin artmış ve beklenti 180 binin altında kalmıştı. Aralık ayında artış 235 bin olarak açıklanan artış 253 bine revize edilmişti.

Bloomberg

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler