Sosyal Medya

Borsa

Reuters: İstihdam raporu enflasyon korkularını hortlattı, Wall Street boğalarını sarstı

Beklenenden çok daha güçlü çıkan ABD istihdam verileri, Cuma günü hisse senetleri ve tahvillerdeki Yeni Yıl rallilerini durdururken, Wall Street’i,…

Reuters: İstihdam raporu enflasyon korkularını hortlattı, Wall Street boğalarını sarstı

Beklenenden çok daha güçlü çıkan ABD istihdam verileri, Cuma günü hisse senetleri ve tahvillerdeki Yeni Yıl rallilerini durdururken, Wall Street’i, Federal Rezerv’in enflasyonla mücadelesinde ne kadar daha şahin olması gerektiğini yeniden düşünmeye zorladı.

 

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba FOMC sonrası beklenmedik şekilde yumuşak mesajı,  “yumuşak iniş” senaryosuna inanan fon yöneticilerini iyice cesaretlendirdi.

Ancak ABD’deki istihdam artışının Ocak ayında keskin bir şekilde hızlandığını gösteren Cuma günkü veriler, geçen yıl hisse senetleri ve tahvilleri vuran enflasyon endişelerini yenileyerek, bazı yatırımcıların her iki varlık sınıfındaki eş zamanlı kazançların abartılı olduğuna dair şüphelerini güçlendirdi.

S&P 500 endeksi Cuma günü yaklaşık %1 düşerken,  yeni yılda %8 arttı. Fiyatlara ters hareket eden 10 yıllık Hazine tahvili (DİBS) getirileri yeni yılda 30 baz puan geriledikten  sonra 12 baz puan yükseldi.

Glenmede Fon Yönetim Grubu yatırım stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı Michael Reynolds, “Bu rapor, Fed’in parasal sıkılaştırmaya  devam etmesi gerektiğini vurgularken, bu yıl bir noktada yumuşak iniş yerine durgunlukla yüzleşme ihtimalimizi  artırıyor” dedi. Glenmede, rapordan sonra DİBS ve nakde portföyünde daha fazla ağırlık verirken, hisse senetlerinin payını kırpıyor.

 

İstihdam artışı ve ücretler, geçen yıl 40 yılın en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra, enflasyonu %2 hedef oranına düşürme hedefinde olan Fed için endişe kaynağı, çünkü uzun süren manşet enflasyon ücretlere yayılırsa,  faizlerle enflasyonu bastırmak güçleşir. Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günkü tarım dışı bordro raporu, Ocak ayında 517.000  artış gösterdi, bu beklenenin neredeyse üç katı.

Rapor Fed’in Mart’ta bir faiz artırımı daha yaptıktan sonra 1980’lerden bu yana en agresif sıkılaştırma döngüsünü durdurabileceğine dair umutları soğuttu.

Goldman Sachs, Mart ve Mayıs aylarında iki kez daha 25 baz puanlık artış beklemeye devam ettiğini söylerken, Morgan Stanley Cuma günü fed funds nihai oranı tahminini %4,75’ten %4,875’e değiştirdi. Fed’in politika faizi şu anda %4,50-%4,75 aralığında.

CME Group verilerine göre, Fed’in 21-22 Mart’ta yapacağı politika toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığı Cuma günü istihdam raporunun açıklanmasından hemen önceki %83’ten %95 civarına yükseldi. Fed’in bu yılın sonunda faiz oranlarını indirebileceğine beklentiler de geriledi. Türev piyasalar şimdi politika faizinin Aralık ayında %4,7’ye düşmesini bekliyor,  hafta başında, bu %4.49’du.

Goldman Sachs Asset Management’ta bireysel  yatırım karma fonlar birimi başkanı Alexandra Wilson-Elizondo, “Rapor,  ekonomide faiz indirimini zorlayacak önemli bir stres belirtisi olmadığı için erken parasal gevşemeyi daha az olası kılacak” dedi.

“Bugünkü veriler sonrasında, enflasyon kaygıları yavaş yavaş fiyatlamaya  geri dönerken, bizi risk konusunda temkinli olmaya zorluyor” diye ekledi.

Kaynak:  Jobs report jolts Wall Street bulls as inflation fears return

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler