Sosyal Medya

Döviz

Zayıf TL tarımsal girdi fiyatlarını uçurmaya devam ediyor, ucuz gıda artık hayal

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %123,72, aylık %5,51 arttı. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, ana gruplarda bir önceki aya…

Zayıf TL tarımsal girdi fiyatlarını uçurmaya devam ediyor, ucuz gıda artık hayal

Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık %123,72, aylık %5,51 arttı.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %5,15, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %5,55 artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde %67,70, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde %133,09 artış gerçekleşti.

Tarım-GFE yıllık değişim oranı (%), Mayıs 2022

Yıllık Tarım-GFE’ye göre 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %32,06 ile veteriner harcamaları ve %45,53 ile tohum ve dikim materyali oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %236,45 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %184,42 ile enerji ve yağlar oldu.

Aylık Tarım-GFE’ye göre 8 alt grup daha düşük, 3 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, %1,01 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve %1,22 ile enerji ve yağlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, %8,65 ile hayvan yemi ve %8,00 ile diğer mal ve hizmetler oldu.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.