Sosyal Medya

Ekonomi

Çiğ süte yüzde 13,3 zam süt krizine çare mi?

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt tavsiye fiyatını 8,5 TL’ye çıkardı. Fiyatların 1 Ekim’de 7,5 TL’de sabit bırakılması tepki yaratmıştı. Üretici…

Çiğ süte yüzde 13,3 zam süt krizine çare mi?

Ulusal Süt Konseyi çiğ süt tavsiye fiyatını 8,5 TL’ye çıkardı. Fiyatların 1 Ekim’de 7,5 TL’de sabit bırakılması tepki yaratmıştı. Üretici bir litre sütün maliyetini karşılamayan çiğ süt fiyatları nedeniyle ineklerini kesime göndermeye devam ediyor.

Ulusal Süt Konseyi (USK) çiğ süt tavsiye fiyatının, 14 Ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 8,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine karar verdi.

Konseyin internet sitesinde yer alan duyuruda, “14 Ekim 2022 tarihinden geçerli olmak üzere, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatının üreticinin eline litre başına net 8,5 lira geçecek şekilde belirlenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir” denildi.

Hala üretim maliyetinin altında

Öte yandan, USK, çiğ süt tavsiye fiyatını 1 Ekim itibarıyla üreticinin eline litre başına net 7,50 lira geçecek şekilde sabit bırakmıştı.

Bugün yapılan duyuru ile çiğ süte yapılan zam, yine bir litre sütün üretim maliyetinin altında kalmış oldu.

Yem gibi önemli girdilere sürekli gelen zamlar nedeniyle, bir litre sütün üretim maliyetinin 10 lirayı bulduğu ifade ediliyor. USK’ya göre ise ülke genelinde ortalama maliyet 7,10 TL.

Üretici, bir litre sütün maliyetini karşılamayan çiğ süt fiyatları nedeniyle ineklerini kesime göndermeye devam ediyor. Bu durumun gelecek sene et ve sütte yeni kriz yaratacağı belirtiliyor.

Desteklerle litre başına 9 lira

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ekim, kasım ve aralık dönemi için litre başına çiğ süt destek primini 50 kuruşa yükselttiklerini belirterek, “(Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı rakamla birlikte) Üreticimizin eline Bakanlığımızca ödenecek olan çiğ süt destekleme primi ile litre başına en az 9 lira geçecektir” dedi.

Sözcü

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.