Sosyal Medya

Genel

Yöneylem Araştırma: “Erdoğan’a asla oy vermem” diyenler yüzde 60

ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Siyaset Bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü, seçim anketlerini değerlendirirken, AKP’nin oy oranının yüzde…

Yöneylem Araştırma: “Erdoğan’a asla oy vermem” diyenler yüzde 60

ORC Araştırma Şirketi’nin sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Siyaset Bilimci Doç. Dr. Derya Kömürcü, seçim anketlerini değerlendirirken, AKP’nin oy oranının yüzde 30’un altında olduğunu belirtti.

ORC Araştırma‘nın sahibi Mehmet Pöstaki ve Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Doç. Derya Kömürcü, Sözcü yazarı Ruhat Mengi’ye konuştu.

Yöneylem Araştırma Şirketi’nin sahibi Kömürcü, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan aday olursa oy verir misiniz’ diye soruyoruz. ‘Kesinlikle oy veririm’ diyenler yüzde 30,7. ‘Erdoğan’a asla oy vermem’ diyenler yüzde 60″ ifadelerini kullandı.

“Erdoğan mı, muhalefet adayı mı” diye sorulduğunda da Erdoğan’ın oy oranının yüzde 33 civarında çıktığını söyleyen Kömürcü, “‘Muhalefetin adayı kim olursa ona destek veririm’ diyenler yüzde 54. Bu tabloya bakınca şunu söylemek mümkün; Türkiye’nin şu anda en büyük siyasal gücü ‘Erdoğan gitsin’ diyenler. İktidarı değiştirmek isteyenler çok kararlı, bu nedenle muhalefet bir arada durduğu ve bir hata yapmadığı sürece özellikle cumhurbaşkanlığı seçimini kazanma ihtimali çok yüksek” diye konuştu.

“Erdoğan ancak seçime katılımı azaltarak kendi oy oranını artırabilir” diyen Kömürcü, “HDP’nin kapatılması durumunda HDP seçmeninin sandığı gitmemesi yönünde bir siyasal ortam yaratılabilir” ifadelerini kullandı.

Kömürcü partilerin oy oranları ile ilgili “Bizim anketimizde kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtıldıktan sonra CHP’nin rakamı 29,4, AK Parti 29,6, yani ikisinin arasında binde 2’lik yani araştırmanın hata payının çok altında binde 2’lik bir fark var, İYİ Parti ise 14,9” dedi.

Kömürcü, bugün AKP’nin 24 Haziran 2018 son seçimdeki oy oranının 12 puan altında, MHP’nin de seçimdeki oyunun 5 puan altında olduğunu söyledi.

ORC Araştırma Şirketi‘nin Genel Müdürü Pösteki de, altılı masaya olan güvenin aylar içinde artarak yüzde 57’ye ulaştığını söyledi.

AKP’nin oy oranındaki düşüşü değerlendiren Pösteki “Genel seçmen üzerinden değerlendirdiğimizde iktidar partisinin 2018 genel seçimlerinde almış olduğu 42,6’lık bir oy var, bugün baktığımızda bu oy sadece bizim araştırmalarımızda değil birçok araştırma kuruluşunda yüzde 27-28 bandına gerilemiş durumda, kayıp yaklaşık 15 puan” dedi.

MHP’nin oy oranını da yorumlayan Pösteki, “Yine iktidar ortağı MHP’ye baktığımızda 2018 seçimlerinde yüzde 11,1 oy almışlar, bugün yüzde 7’lik baraj sınırı etrafında olduklarını görmekteyiz, ciddi bir sorun yaşamaktalar” diye konuştu.

Cumhur İttifakı olarak değerlendirdiğimizde ise 2018’de oy oranı 53.7 olan Cumhur İttifakı’nın şu an 33.9’a gerilediğini görüyoruz” diyen Pösteki yaklaşık 20 puanlık fark olduğunu söyledi.

Pösteki, Millet İttifakı ile ilgili ise “Millet İttifakı’ndaki 2 parti 2018’de yüzde 33,9 almış, bugün baktığımızda 46.5 seviyesine çıkmış” ifadelerini kullandı.

 

 

t24.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler