Sosyal Medya

Piyasa

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘Piyasaların Gözü ABD Enflasyon Verisinde…’

Önümüzdeki hafta ABD kanadında Temmuz ayı enflasyon verisi açıklanacak. Enflasyon kaynaklı gelişmelerden dolayı 2022 yılında agresif faiz artırımlarına giden Fed sonrasında, resesyon ihtimali risk iştahını düşürmüş, dolara olan talebin artmasıyla birlikte dolar küresel piyasalarda değer kazanmıştı...

İnfo Yatırım’dan Haftalık Makro Bülten; ‘Piyasaların Gözü ABD Enflasyon Verisinde…’

Önümüzdeki hafta ABD kanadında Temmuz ayı enflasyon verisi açıklanacak. Enflasyon kaynaklı gelişmelerden dolayı 2022 yılında agresif faiz artırımlarına giden Fed sonrasında, resesyon ihtimali risk iştahını düşürmüş, dolara olan talebin artmasıyla birlikte dolar küresel piyasalarda değer kazanmıştı. Nisan’da ABD’de geri çekilen enflasyon sonrası Mayıs ve Haziran aylarında ABD enflasyonunun zirve görmesi ile Fed son iki toplantıda 150 baz puanlık faiz indirimine giderek sıkı duruşunu sürdürmüştü. Haziran ayındaki enflasyon verilerindeki olumlu nokta ise çekirdek enflasyonun düşüş eğilimine girmesiydi. Fed, Temmuz ayındaki son toplantısında yıl sonuna kadar 100 baz puanlık faiz artırımı mesajları verse de eyalet Fed Başkanları daha fazla faiz artışı olması gerektiğini savunuyor. Fed’in politikasında durağanlaşması için enflasyonun gözle görülür şekilde geri çekilmesi gerektiği ön görüsü hakim. Gelişmeler neticesinde ABD’deki enflasyonun Temmuz ayında yıllık bazda %9,1’den %8,8’e geri çekileceği ön görülüyor. Sürdürülebilir geri çekilmelerle Fed, Eylül ayında faizlerdeki agresifliği azaltabilir. Bunun için jeopolitik gerginliklerin azalması gerektiğini düşünmekteyiz.

Coronavirüs pandemisi ile arzın talebi karşılayamaması, tedarik ile lojistik sıkıntılarına ek olarak Şubat ayında başlayan Rusya – Ukrayna gerginliği ile sert yükselen enerji fiyatlamalarının etkileri hemen hemen tüm ülkelerin enflasyonunu son yılların zirvesine çıkardı. Son günlerde ise Çin ile Tayvan arasındaki gerginliğe ABD’nin müdahil olması sonrasında, Asya ziyaretlerinde Tayvan’a da giden ABD Temsilciler Başkanı Pelosi’nin bu hamlesi Çin kanadının hoşuna gitmedi. Pelosi’nin Çin’den sorunsuz ayrılması ve Çin’in ABD’ye karşı risk iştahını düşürücü açıklamalar yapmaması ile piyasalar kısmi de olsa rahatlasa da Çin – ABD arasındaki bu gerilim yakından takip edilecek.

Yurt İçi Tarafta Önümüzdeki Hafta Gündem Yoğun

Yurt içinde önümüzdeki hafta Cari İşlemler Dengesi, İşsizlik Oranı, Sanayi Üretim Endeksi, Perakende Satışlar ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanacak. Rusya – Ukrayna geriliminden önce Türkiye Modeli ile cari fazla verme hedefimiz, jeopolitik risklerle birlikte bir miktar geri çekildi. Tüm ülkelerin resesyon konuştuğu bir durumda Türkiye olarak büyümeye devam etmemiz sonrasında, bu hafta gelecek makroekonomik göstergeler büyümedeki trend için bize yol gösterici olacak.

BİST100 Endeksi Rekor Tazeledi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin sorunsuz geçmesi, ABD PMI verilerinin beklentilerden iyi gelerek makroekonomide toparlanma sinyalleri vermesi, TR 5 yıllık CDS’lerde geri çekilme, yüksek enflasyon ortamında fiyatlar genel düzeyindeki artışların şirket karlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı, risksiz getirilerin enflasyon karşısında yetersiz kalması ile Borsa’ya olan ilginin artması ve 2022 yılında birinci çeyreğin devamı niteliğinde gelen ikinci çeyrek finansallarının beklentilerden yukarı gelmesi ile birlikte BİST100 endeksi rekor tazeledi.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İnfo Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler