Sosyal Medya

Genel

MetroPOLL Ekim Anketi: Cumhur İttifakı farkı açıyor!

MetroPOLL Araştırma şirketi Başkanı Özer Sencar, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'nin Yüzyılı" programı konuşması sırasında son anket sonuçlarını Twitter'dan yayınladı...

MetroPOLL Ekim Anketi: Cumhur İttifakı farkı açıyor!

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı Ekim 2022 anketinin sonuçlarını yayımladı. Açıklanan sonuçlara göre, milletvekili seçimi anketinde, kararsızlar dağıtılmadan AKP yüzde 31,9 ile birinci parti oldu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ise yüzde 20,4 ile ikinci sırada.

MetroPOLL Araştırma, Türkiye’nin Nabzı anketinin Ekim sonuçlarını açıkladı. “Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” diye sorulan anket, Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 15-18 Ekim 2022 tarihleri arasında toplam 2 bin 145 kişi ile yapıldı. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,07 hata payı ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) yöntemiyle gerçekleştirildi.

Cumhur İttifakı, Altılı Masa’nın 7 puan önünde

Ankete göre; kararsızlar dağıtılmadan önce AKP yüzde 31,9; CHP yüzde 20,4; İYİ Parti yüzde 10,9; Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) yüzde 10,5; Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise yüzde 8,8 oranında oy alıyor. Kararsızların, protesto oyların ve cevap vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 12,1. Araştırma sonuçlarına göre Altılı Masa’da yer alan dört partinin toplam oyu yüzde 33,6 olurken Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 40,7.

Kararsızlar oransal olarak dağıtıldıktan sonraki oy oranları ise şöyle:

1- AKP: 36,3

2- CHP: 23,2

3- İYİ Parti: 12,4

4- HDP: 11,9

5- MHP: 10

6- DEVA Partisi: 1,4

7- Saadet Partisi: 1,3

8- Zafer Partisi: 0,6

9- Diğer: 2,8

Muhalefette büyük düşüş

Anket sonuçları muhalefette ciddi bir oy kaybına işaret ediyor. Aynı şirketin ağustos ayı araştırmasında Altılı Masa’nın oyları Cumhur İttifakı’nın önünde gözüküyordu. İki ay öncesine göre AKP oy oranını 4, MHP ise 2 buçuk puandan fazla artırırken HDP ve İYİ Parti 1 puan geriledi. DEVA Partisi ve Zafer Partisi de 1,5 puan kaybetti.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.