Sosyal Medya

Ekonomi

Kulis: Seçim tarihi için 14 Mayıs gündemde-Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına kapı açma yolu

Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir erken seçim beklentisi yüksek sesle dillndirilirken, kulis haberlerine göre 2023 yılı 18 Haziran tarihinde yapılacak…

Kulis: Seçim tarihi için 14 Mayıs gündemde-Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığına kapı açma yolu

Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bir erken seçim beklentisi yüksek sesle dillndirilirken, kulis haberlerine göre 2023 yılı 18 Haziran tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin 14 Mayıs’a alınması tartışılıyor. Tarihin hazirandan mayısa alınması ise bir erken seçim değil, Anayasa’ya göre başkanlık sisteminde üçüncü kez görev yapamayacak Erdoğan’a Anayasa’yı by-pas etme amacı taşımakta.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre; siyasi kulislerde, bir süreden beri genel seçimlerin öne alınmasına ilişkin öneriler konuşuluyor. AKP yönetiminde bu görüşü dile getirenlerin fikirlerini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da ilettiği ve bunun tüm yönleriyle değerlendirilmesine karar verildiği öğrenildi. Çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin aynı yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştu. Bu konuda henüz kesin karar verilmezken, bu seçeneğin ağırlık kazandığı öne sürülüyor.

5 haftalık öne çekme konusunda, haziran ayını boyunca devam edecek sınavlar bahane ediliyor.

Bir diğer neden de Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu olarak gösteriliyor. 18 Haziran’da yapılacak seçimin ikinci tura kalması durumunda 2 Temmuz’da yapılacağına, tatile gidilen ve üreticinin tarlada yoğun olduğu döneme denk geleceği de üretilen diğer bahaneler arasında.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler