Sosyal Medya

Genel

Financial Times: Türkiye-Rusya samimiyeti batıda endişe yaratıyor

İngiliz Financial Times, Türkiye ile Rusya arasında derinleşen ekonomik iş birliği konusunda batılı yetkililerin endişeli olduğunu yazdı. Bir batılı yetkiliye…

Financial Times: Türkiye-Rusya samimiyeti batıda endişe yaratıyor

İngiliz Financial Times, Türkiye ile Rusya arasında derinleşen ekonomik iş birliği konusunda batılı yetkililerin endişeli olduğunu yazdı. Bir batılı yetkiliye göre, Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde bazı ülkeler şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabilir. Ayrıca bazı AB ülkelerinin de Türkiye’ye yaptırım için harekete geçebileceği belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine ilişkin yayınladığı haberde, batılı yetkililerin, Türkiye ile Rusya arasında derinleşen ekonomik iş birliği konusunda giderek daha fazla endişe duyduğuna yer verdi.

Gazeteye demeç veren 6 batılı yetkili, Türk ve Rus liderlerin, dün Soçi’de 4 saatlik bir toplantının ardından ticaret ve enerji alanındaki iş birliğini genişletme anlaşmasından endişe duyduklarını söyledi. Bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisi Türk-Rus iş birliğinin “giderek daha yakından” izlediğini söyleyerek, Türkiye’nin Rusya ile ticaret için bir platform haline geldiğine dair endişelerini dile getirdi. Bir diğer yetkili ise Türkiye’nin Rusya’ya yönelik davranışını “çok fırsatçı” olarak nitelendirerek, “Türklerin endişelerimize dikkat etmesini sağlamaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.

Haberde, Washington’ın Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olan ülkeleri, ABD’nin yasal yargı yetkisinin ötesindeki ihlalleri hedef alan “ikincil yaptırımlarla” vuracağı konusunda defalarca uyardığı hatırlatılarak, AB’nin bu konuda daha zor ve ketum davrandığını aktardı.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, haziran ayında Türk yetkililer ve İstanbullu bankacılarla bir araya gelerek onları yasa dışı Rus parasının kanalı haline gelmemeleri konusunda uyarmıştı.

Üst düzey bir batılı yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’ya verdiği taahhütleri yerine getirmesi halinde ülkelerin şirketlerini ve bankalarını Türkiye’den çekilmeye çağırabileceklerini öne sürdü.

Yetkili, Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin, “Türkiye’nin faaliyetlerini genişletmesinin yaratacağı risk ışığında, Batılı firmaları ya Türkiye’deki ilişkilerinden çekilmeye ya da Türkiye ile ilişkilerini küçültmeye çağırarak Ankara’ya karşı harekete geçebileceklerini” söyledi. Ancak bu ifadeler, yasal açıdan durumlarını inceleyen ve iyi bir fikir olup olmadığını sorgulayan diğer bazı batılı yetkililer tarafından reddedildi.

Avrupalı ​​bir yetkili ise, “Bu tür olumsuz eylemlere karşı muhtemelen sert bir şekilde mücadele edecek çok önemli ekonomik çıkarlar var. Türkiye Rusya’ya çok yakınlaşırsa, herhangi bir olumsuz eylemi dışlamayacağız” dedi.

halktv.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler