Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Piyasa Bülteni: Ay sonu etkisi ile volatilite artabilir

FED’in hafta ortası enflasyona karşı savaş açtığını ve teslim olmayacağını âdeta ‘müjdeleyerek’ gereğini yapacağının sinyalini vermesi ve beraberinde güçlü istihdam…

Piyasa Bülteni: Ay sonu etkisi ile volatilite artabilir

FED’in hafta ortası enflasyona karşı savaş açtığını ve teslim olmayacağını âdeta ‘müjdeleyerek’ gereğini yapacağının sinyalini vermesi ve beraberinde güçlü istihdam piyasasına işaret ederek resesyon riskini zayıf görmesi, hisse senedi piyasaları önderliğinde küresel çapta iyimserliğe neden olmuştu.

Her ne kadar dün ABD’de açıklanan 2Ç dönemi GSYİH büyüme verisinin beklentilerden büyük bir sapma göstererek eksi %0,9 gelmesi ilk etapta biraz moralleri bozsa da, etkisi kısa sürede göz ardı edildi. İki dönem üst üste negatif büyüme (ilk dönem %-1,6) yaşayan ABD, kitabi manada teknik resesyona girdi. Lâkin, istihdam piyasasının canlılığı ve beraberinde resesyona NBER’in karar veriyor olması (NBER – Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu) onun da sadece büyüme verisine bakmaması; istihdam verisini de dikkate alması nedeniyle piyasalar “ABD resesyona girdi” haberine çok da takılmadı.

Büyüme verisinden ziyade, dün devasa şirketler arasında ilk sıralarda yer alan Apple ve Amazon bilançoları mercek altında idi. Her ikisinin de tahminlere oranla daha kuvvetli gelen finansal tabloları ve ileriye dönük beklentileri, borsaların adeta yelkenlerini şişirerek dün gecenin de %1’in üzerinde yükselişle tamamlanmasına neden oldu. Bilanço sezonu geçtikten sonra “beklenti alınır, gerçekleşme satılır” prensibinin yeniden çalışma ihtimalini yüksek gördüğümüzün altını çizelim.

FED her ne kadar resesyon kelimesini kullanmaktan imtina etse de, parasal sıkılaşma yönünde izlediği ve dozu artan politikası, ister istemez ekonomide bir noktada ivme kaybına neden olacağını düşünüyoruz. Bu minvalde, ABD dolarının piyasa faizi olan 10 yıllık tahvil getirisi önemli bir destek seviyesi olarak gördüğümüz %2,71’in bu sabah altına geriledi. Haftanın da bu şekilde tamamlanması, daha da aşağıda %2,58 seviyesine varan bir düşüşün önünü açabilir.

Risksiz faiz olarak görülen 10 yıllık ABD tahvil getirisinin düşmesi, beraberinde, kıymetli madenler ve kripto paralar için pozitif olarak okunmalıdır. Gümüşün ons fiyatı 20 dolar seviyesini aşarken, altının ons fiyatı, yukarıda ilk teknik seviye olan 1,760 dolara kadar geldi. Ethereum, 1,695 dolar üzerinde gecelik kapanış gerçekleştirdi. Teknik mânâda haftalık kapanış seviyesi önem arz edecektir (bakınız grafik).

İçeride ise dün yılın üçüncü enflasyon raporunu takip edildi. Geçmiş (para politikasının orthodox ve etkin olduğu) dönemlerde enflasyon raporu derinlemesi analiz edilirdi. Dün TCMB Başkanı Kavcıoğlu, aşağıdaki grafik analizlerinden de görüleceği üzere, brüt döviz rezervleri, net uluslararası rezervler, hatta swap hariç net rezervlerin olumsuz bir durum arz ettiği bir ortamda, rezervlerin arttığını söylerken, son 10 gün hariç tutulduğunda, TL’nin son bir aydır istikrarlı bir seyir izlediğini söyledi!

Para politikası çerçevesinde yaşanan kredibilite sorununun her geçen gün daha da ivme kazandığını görüyoruz. Raporun içinden cımbız ile çekip alırsak, 2022 sonu TÜFE enflasyon tahmininin %42,8’den %60,4’e güncellendiğini; 2023 sonunda ise enflasyonun %19,2 olacağı tahmin edildi. USDTRY kuru bu sabah 17,94 ile artık psikolojik 18 seviyesinin iyice kıyısına kadar yükseldiğini de ayrıca belirtelim.

Temmuz’un son iş gününe girerken, bilanço makyajlama nedeniyle volatilitenin artırabileceği göz ardı edilmemelidir. ABD borsaları dün geceyi olumlu bilançoların ışığında yükselişle tamamladı. Apple, parça kıtlığının azaldığını ve tüketicilerin diğer harcamaları sıkılaştırmasına rağmen iPhone’lara olan talebin durmadığını, ileriye dönük olarak daha hızlı satış büyümesi tahmin ederken, Amazon, artan enflasyona rağmen tüketici talebinin yüksek kalması nedeniyle üçüncü çeyrek gelirinde bir sıçrama beklediğini söyledi.

Yeni gün başlangıcında ise, Japonya’da fabrika aktivitesi, Çin’in COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle yaşanan aksaklıkların azalmasıyla Haziran ayında dokuz yıldan fazla bir süre içinde üretimi en hızlı şekilde artırdığı görüldü. Bu sabah Asya borsalarında Tokyo borsası yatay, diğer bölgelerde ise bir miktar da olsun düşüş eğilimli bir seyir yaşandığını not edelim.

İçeride bugün dış ticaret dengesi (nihai) takip edilebilir. Dışarıda ise, FED’in favori enflasyon göstergesi olan PCE (kişisel tüketim ve harcama) verisi takip edilecektir. Çekirdek PCE’nin yıllık bazda %4,7 (yatay) açıklanması bekleniyor (Şubat ayında %5,3 ile zirve yaptığını hatırlatalım). PCE’nin yanı sıra, Michigan Üniversitesi güven endeksi ve Chicago PMI verisi önemle takip edilecektir.

 

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam engelleyici algılandı!!

Lütfen reklam engelleyicinizi kapatın ve sayfayı yenileyin.